Armáda zrušila spolupráci s youtubery. Zjistila, že v minulosti žertovali o znásilnění i židech

Magazín Magazín
16. 8. 2018 12:28
Australské obranné síly chtěly naverbovat mladé Australany, a proto se obrátily na dva populární youtubery. Když ale ministerstvo obrany zjistilo, že ve svých videích vtipkují na adresu židů nebo obtěžování žen, okamžitě s nimi spolupráci ukončilo.
ChampChong
ChampChong | Foto: YouTube repro

Armáda zaplatila 52 tisíc australských dolarů (v přepočtu necelých 860 tisíc korun) za spolupráci se dvěma youtubery. Ti pro ozbrojené složky natočili spoty, ve kterých motivovali mladé Australany ke vstupu do armády. Dohromady jejich kanály odebírá přes osm milionů lidí.

Muselk a ChampChong, jak zní přezdívky youtuberů, si ale potrpí na nekorektní humor, o čemž armáda zřejmě neměla tušení. Když se podle webu Daily Telegraph ukázalo, že youtubeři v minulosti žertovali na adresu židů, obtěžování žen nebo znásilnění, rozhodla se spolupráci ukončit.

Často šlo o komentáře či tweety staré i několik let. ChampChong například v roce 2013 tweetnul, že "není rasista, ale filmy točí židé a ti obracejí každý cent". Armádě vadil i záznam, ve kterém se Muselk směje, když jiný hráč řekl, že byl "znásilněn" v rohu.

Ministryně obrany Marise Payneová nápad spolupráce s youtubery označila za omyl. "Jde o obsah, který je útočný a nemá v žádném případě co dělat s Australskými obrannými silami," řekla.

ChampChong a Muselk se zatím ke kauze veřejně nevyjádřili. Armáda mezitím ze svého účtu klipy, které oba youtubeři na zakázku natočili, smazala.

Podívejte se: Školy chtějí, abych mluvil o sobě, bezpečnost jim je ukradená, říká Jirka Král

Kolik českých dětí je na Facebooku, i když jim ještě nebylo 13? A kolik si píše s lidmi, které nikdy nevidělo? Dá se s tím něco dělat? Sledujte živě. | Video:
 

Právě se děje

před 39 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 41 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy