Aplikace upravující vzhled dětí ničí jejich psychiku. Jsou odporné, varují odborníci

Magazín Magazín
17. 10. 2018 16:21
Aplikace a hry k vylepšování vzhledu používají stále mladší děti. Doktoři upozorňují, že to má negativní vliv na dětskou psychiku. Virtuální změna reálného vzhledu může způsobovat pocity méněcennosti a problémy s přijetím sebe sama.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika. | Foto: Shutterstock

Aplikace na virtuální úpravu vzhledu zažívají v posledních pěti letech boom. Nejpopulárnější FaceTune a FaceTune 2 mají více než 50 milionů stažení a uživatelům umožňují zvětšit si oči a rty nebo zúžit nos. Aplikace jsou přitom označeny jako vhodné pro děti od čtyř let. 

Doktorka Amy Slaterová z Bristolské univerzity, která se dlouhodobě zabývá vlivem sociálních sítí na vzhled a sebevědomí žen, dětí a dospívajících, se však domnívá, že podobné aplikace a hry jsou "odporné". "Firmy vydělávají na malé sebedůvěře a nejistotě (uživatelů)," uvedla pro britský deník The Telegraph.

Podle Slaterové dětem dodávají pocit, že se nikdy nevyrovnají ideálnímu obrázku. 

Kromě aplikací jsou v nabídce také hry umožňující holčičkám nejen vylepšovat své fotky, ale také se virtuálně obléknout na "rande snů". Výzkumníci však přišli na to, že pouze snižují sebevědomí a pocit sebeúcty. Často stačí pouze 10 minut hraní.

Článek britského deníku upozorňuje na to, že reklamu na FaceTune na Instagramu nedávno doprovázel obrázek dívky před a po úpravě s popiskem: "Také jste si někdy říkali, proč vypadá selfie vaší kamarádky tak dobře?"

Vyrovnat se nedosažitelnému

Podle Slaterová mohou za popularitu aplikací především celebrity. V létě byl například spuštěn instagramový filtr americké modelky a ikony sociálních sítí Kylie Jennerové.

Ta uživatelům umožňuje vyzkoušet na fotkách sedm odstínů rtěnek její kosmetické řady. "Filtr rovněž lehce načervená tváře, přidá barvu řasám a doplní seriózní kardashianovské kontury. Rázem jste jako stvořené pro selfie, kterou budete chtít sdílet," rozplýval se známý módní magazín Bazaar v recenzi.

Profesor Jon Goldin z Royal College, jenž se zaměřuje na výzkum psychiky dětí a dospívajících, upozornil na to, že podobné aplikace zesilují úzkosti dětí kvůli vzhledu. "To je podle mě zavrženíhodné a velmi škodlivé pro jejich psychické zdraví," dodal. 

A apeloval na to, že mladí lidé mají dost starostí sami se sebou a rozhodně "nepotřebují, aby dospělí vyvíjeli aplikace, na kterých sice vydělají, ale zhorší tak jejich problémy". 

Video: O nástrahách sociálních sítí promluvila v DVTV Pavlína Louženská

Instagram je ze všech sítí nejtvrdší. Upravené fotky s filtrem jsou důkazem, že všichni jsou krásnější a šťastnější než já nebo ty, říká Louženská. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy