Aplikace upravující vzhled dětí ničí jejich psychiku. Jsou odporné, varují odborníci

Magazín Magazín
17. 10. 2018 16:21
Aplikace a hry k vylepšování vzhledu používají stále mladší děti. Doktoři upozorňují, že to má negativní vliv na dětskou psychiku. Virtuální změna reálného vzhledu může způsobovat pocity méněcennosti a problémy s přijetím sebe sama.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika. | Foto: Shutterstock

Aplikace na virtuální úpravu vzhledu zažívají v posledních pěti letech boom. Nejpopulárnější FaceTune a FaceTune 2 mají více než 50 milionů stažení a uživatelům umožňují zvětšit si oči a rty nebo zúžit nos. Aplikace jsou přitom označeny jako vhodné pro děti od čtyř let. 

Doktorka Amy Slaterová z Bristolské univerzity, která se dlouhodobě zabývá vlivem sociálních sítí na vzhled a sebevědomí žen, dětí a dospívajících, se však domnívá, že podobné aplikace a hry jsou "odporné". "Firmy vydělávají na malé sebedůvěře a nejistotě (uživatelů)," uvedla pro britský deník The Telegraph.

Podle Slaterové dětem dodávají pocit, že se nikdy nevyrovnají ideálnímu obrázku. 

Kromě aplikací jsou v nabídce také hry umožňující holčičkám nejen vylepšovat své fotky, ale také se virtuálně obléknout na "rande snů". Výzkumníci však přišli na to, že pouze snižují sebevědomí a pocit sebeúcty. Často stačí pouze 10 minut hraní.

Článek britského deníku upozorňuje na to, že reklamu na FaceTune na Instagramu nedávno doprovázel obrázek dívky před a po úpravě s popiskem: "Také jste si někdy říkali, proč vypadá selfie vaší kamarádky tak dobře?"

Vyrovnat se nedosažitelnému

Podle Slaterová mohou za popularitu aplikací především celebrity. V létě byl například spuštěn instagramový filtr americké modelky a ikony sociálních sítí Kylie Jennerové.

Ta uživatelům umožňuje vyzkoušet na fotkách sedm odstínů rtěnek její kosmetické řady. "Filtr rovněž lehce načervená tváře, přidá barvu řasám a doplní seriózní kardashianovské kontury. Rázem jste jako stvořené pro selfie, kterou budete chtít sdílet," rozplýval se známý módní magazín Bazaar v recenzi.

Profesor Jon Goldin z Royal College, jenž se zaměřuje na výzkum psychiky dětí a dospívajících, upozornil na to, že podobné aplikace zesilují úzkosti dětí kvůli vzhledu. "To je podle mě zavrženíhodné a velmi škodlivé pro jejich psychické zdraví," dodal. 

A apeloval na to, že mladí lidé mají dost starostí sami se sebou a rozhodně "nepotřebují, aby dospělí vyvíjeli aplikace, na kterých sice vydělají, ale zhorší tak jejich problémy". 

Video: O nástrahách sociálních sítí promluvila v DVTV Pavlína Louženská

Instagram je ze všech sítí nejtvrdší. Upravené fotky s filtrem jsou důkazem, že všichni jsou krásnější a šťastnější než já nebo ty, říká Louženská. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 50 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy