Aplikace upravující vzhled dětí ničí jejich psychiku. Jsou odporné, varují odborníci

Magazín Magazín
17. 10. 2018 16:21
Aplikace a hry k vylepšování vzhledu používají stále mladší děti. Doktoři upozorňují, že to má negativní vliv na dětskou psychiku. Virtuální změna reálného vzhledu může způsobovat pocity méněcennosti a problémy s přijetím sebe sama.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika. | Foto: Shutterstock

Aplikace na virtuální úpravu vzhledu zažívají v posledních pěti letech boom. Nejpopulárnější FaceTune a FaceTune 2 mají více než 50 milionů stažení a uživatelům umožňují zvětšit si oči a rty nebo zúžit nos. Aplikace jsou přitom označeny jako vhodné pro děti od čtyř let. 

Doktorka Amy Slaterová z Bristolské univerzity, která se dlouhodobě zabývá vlivem sociálních sítí na vzhled a sebevědomí žen, dětí a dospívajících, se však domnívá, že podobné aplikace a hry jsou "odporné". "Firmy vydělávají na malé sebedůvěře a nejistotě (uživatelů)," uvedla pro britský deník The Telegraph.

Podle Slaterové dětem dodávají pocit, že se nikdy nevyrovnají ideálnímu obrázku. 

Kromě aplikací jsou v nabídce také hry umožňující holčičkám nejen vylepšovat své fotky, ale také se virtuálně obléknout na "rande snů". Výzkumníci však přišli na to, že pouze snižují sebevědomí a pocit sebeúcty. Často stačí pouze 10 minut hraní.

Článek britského deníku upozorňuje na to, že reklamu na FaceTune na Instagramu nedávno doprovázel obrázek dívky před a po úpravě s popiskem: "Také jste si někdy říkali, proč vypadá selfie vaší kamarádky tak dobře?"

Vyrovnat se nedosažitelnému

Podle Slaterová mohou za popularitu aplikací především celebrity. V létě byl například spuštěn instagramový filtr americké modelky a ikony sociálních sítí Kylie Jennerové.

Ta uživatelům umožňuje vyzkoušet na fotkách sedm odstínů rtěnek její kosmetické řady. "Filtr rovněž lehce načervená tváře, přidá barvu řasám a doplní seriózní kardashianovské kontury. Rázem jste jako stvořené pro selfie, kterou budete chtít sdílet," rozplýval se známý módní magazín Bazaar v recenzi.

Profesor Jon Goldin z Royal College, jenž se zaměřuje na výzkum psychiky dětí a dospívajících, upozornil na to, že podobné aplikace zesilují úzkosti dětí kvůli vzhledu. "To je podle mě zavrženíhodné a velmi škodlivé pro jejich psychické zdraví," dodal. 

A apeloval na to, že mladí lidé mají dost starostí sami se sebou a rozhodně "nepotřebují, aby dospělí vyvíjeli aplikace, na kterých sice vydělají, ale zhorší tak jejich problémy". 

Video: O nástrahách sociálních sítí promluvila v DVTV Pavlína Louženská

Instagram je ze všech sítí nejtvrdší. Upravené fotky s filtrem jsou důkazem, že všichni jsou krásnější a šťastnější než já nebo ty, říká Louženská. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 11 minutami

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. ČTK to dnes za Gaute sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy