Aplikace upravující vzhled dětí ničí jejich psychiku. Jsou odporné, varují odborníci

Magazín Magazín
17. 10. 2018 16:21
Aplikace a hry k vylepšování vzhledu používají stále mladší děti. Doktoři upozorňují, že to má negativní vliv na dětskou psychiku. Virtuální změna reálného vzhledu může způsobovat pocity méněcennosti a problémy s přijetím sebe sama.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika.
Používání mobilních aplikací pro změnu vzhledu s sebou nese rizika. | Foto: Shutterstock

Aplikace na virtuální úpravu vzhledu zažívají v posledních pěti letech boom. Nejpopulárnější FaceTune a FaceTune 2 mají více než 50 milionů stažení a uživatelům umožňují zvětšit si oči a rty nebo zúžit nos. Aplikace jsou přitom označeny jako vhodné pro děti od čtyř let. 

Doktorka Amy Slaterová z Bristolské univerzity, která se dlouhodobě zabývá vlivem sociálních sítí na vzhled a sebevědomí žen, dětí a dospívajících, se však domnívá, že podobné aplikace a hry jsou "odporné". "Firmy vydělávají na malé sebedůvěře a nejistotě (uživatelů)," uvedla pro britský deník The Telegraph.

Podle Slaterové dětem dodávají pocit, že se nikdy nevyrovnají ideálnímu obrázku. 

Kromě aplikací jsou v nabídce také hry umožňující holčičkám nejen vylepšovat své fotky, ale také se virtuálně obléknout na "rande snů". Výzkumníci však přišli na to, že pouze snižují sebevědomí a pocit sebeúcty. Často stačí pouze 10 minut hraní.

Článek britského deníku upozorňuje na to, že reklamu na FaceTune na Instagramu nedávno doprovázel obrázek dívky před a po úpravě s popiskem: "Také jste si někdy říkali, proč vypadá selfie vaší kamarádky tak dobře?"

Vyrovnat se nedosažitelnému

Podle Slaterová mohou za popularitu aplikací především celebrity. V létě byl například spuštěn instagramový filtr americké modelky a ikony sociálních sítí Kylie Jennerové.

Ta uživatelům umožňuje vyzkoušet na fotkách sedm odstínů rtěnek její kosmetické řady. "Filtr rovněž lehce načervená tváře, přidá barvu řasám a doplní seriózní kardashianovské kontury. Rázem jste jako stvořené pro selfie, kterou budete chtít sdílet," rozplýval se známý módní magazín Bazaar v recenzi.

Profesor Jon Goldin z Royal College, jenž se zaměřuje na výzkum psychiky dětí a dospívajících, upozornil na to, že podobné aplikace zesilují úzkosti dětí kvůli vzhledu. "To je podle mě zavrženíhodné a velmi škodlivé pro jejich psychické zdraví," dodal. 

A apeloval na to, že mladí lidé mají dost starostí sami se sebou a rozhodně "nepotřebují, aby dospělí vyvíjeli aplikace, na kterých sice vydělají, ale zhorší tak jejich problémy". 

Video: O nástrahách sociálních sítí promluvila v DVTV Pavlína Louženská

Instagram je ze všech sítí nejtvrdší. Upravené fotky s filtrem jsou důkazem, že všichni jsou krásnější a šťastnější než já nebo ty, říká Louženská. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy