Zatoulaná velryba se stala atrakcí. V přístavu jí hrozí úhyn

ČTK ČTK
4. 8. 2015 15:22
Lidé v argentinském hlavním městě mají nevídanou atrakci. Chodí se dívat na velrybu, která uvízla v přístavu. To je ale pro tohoto mořského savce velmi nebezpečné.
Video: YouTube

Buenos Aires - Stovky Argentinců zaujal v pondělí neobvyklý návštěvník říčního přístavu luxusních jachet v Buenos Aires. Zatoulala se do něj velryba. Obvykle klidné místo procházek bohatých obyvatel okolí se po rozšíření zprávy o kytovci naplnilo lidmi, kteří zatoužili vzácný výjev si vyfotit.

Velrybě ale v přístavních vodách hrozí uhynutí, a policie se ji proto pokoušela nasměrovat k otevřenému moři.

V přístavu Puerto Madero se mořský savec objevil v pondělí odpoledne a už během několika desítek minut se díky fotografiím na sociálních sítích začaly scházet stovky zvědavců. "Zrovna jsme doma obědvali, když jsme to uviděli ve zprávách. Museli jsme ji vidět na vlastní oči," řekla agentuře AP učitelka Rosana Saavedraová, která do přístavu vyrazila s rodinou.

V Argentině je obvykle pozorování velryb možné až v oblasti města Puerto Madryn, více než tisíc kilometrů jižně od metropole. Vzácnou příležitost si proto nenechaly ujít ani davy dalších lidí, tichá lokalita se naplnila téměř karnevalovou atmosférou a každé vynoření zvířete doprovázelo cvakání spouští.

Podle místních biologů jde o keporkaka, jemuž může pobyt v říčním prostředí bez potravy velmi uškodit. Není sice přesně zřejmé, jak dlouho může v přístavu přežít, každý další den ale bude znamenat jeho oslabení, uvedl expert na ochranu mořské fauny Mariano Sironi.

Policisté se proto zvíře za pomoci motorového člunu snažili vytlačit do proudící části řeky Rio de la Plata, která vede do moře. Podle argentinských médií však není jasné, zda se to podařilo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy