Herec se překvalifikoval na hrobníka: Asi se to bude hodit dřív, než jsem čekal

Magazín Magazín
14. 10. 2020 8:09
To, že hrobníci vykonávají své povolání pod značným vlivem alkoholu, Tomáši Novotnému vyvrátili hned v úvodní větě. Původem herec je čerstvě certifikovaný hrobník. Jeho případ dokazuje vážnost situace, v jaké se ocitli umělci, kterým vláda, letos už podruhé, zakázala vykonávat svou profesi: "Je to lepší než sedět doma a vzdychat, že nemůžu nic dělat, nejsem ten typ," vysvětluje v reportáži herec.
Herec se překvalifikoval na hrobníka: Asi se to bude hodit dřív, než jsem čekal | Video: Erika Šedivá, Blahoslav Baťa

Tomáš Novotný je původní profesí herec, který by za normálních okolností právě teď zkoušel tři rozpracované inscenace: Vše o mužích ve Studiu Dva, Nižnij Novgorod v divadle Semafor a Harpagonie Lakomec v Národním divadle moravskoslezském. Všechny tři premiéry jsou ale v nedohlednu kvůli nařízení vlády, podle kterých se mimo jiné uzavřela i divadla. Sledujte v reportáži, proč se k tomu herec uchýlil, jak situaci řeší jeho kolegové i jestli je opravdu připraven povolání vykonávat. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy