Obrazem: Porod dvojčat i scéna z Pyšné princezny. Z Lega jde poskládat celý život

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 9. 2015 14:04
Podívejte se, co všechno lze vytvořit ze stavebnice Lego. Na výstavě Svět kostiček v letohradském zámku byly k vidění věrné modely tatry, volkswagenu, ale i scéna z Pyšné princezny, z porodnice, z předávání vysvědčení nebo z hospody.
Pyšná princezna, scéna z porodnice, z ordinace i modely aut, jezdící vlaky či kolotoče. To vše může být z Lega. | Video: Zuzana Hronová

Letohrad – Z Lega jde poskládat život, říká Dita Radová, jedna z autorek výstavy Svět kostiček na zámku v Letohradě.

Dokazuje to každý den, když plní nejroztodivnější přání zákazníků a staví jim na objednávku výjevy z dovolené, ze svatby či oblíbeného sportu. Zvládá i slavné záběry z filmu.

Na výstavě se prezentovala například scénou z Pyšné princezny, z porodnice, kde omdlévá otec poté, co se dozvěděl, že má dvojčata, nebo výjevem z předávání vysvědčení, kterým chtěla podpořit svého syna před "dnem D".

Další vystavovatelé pak ukazují, že i ze základních kostek či řady Creator jdou postavit věrné modely aut a že z "primitivních" kostiček duplo lze budovat sofistikované věci jako vesmírnou loď.

Jiní tvůrci se specializují na "alternativní modely". Dokazují, že ze stavebnice orla hravě postaví slona, ze závodního auta dinosaura a z kamionu letadlo.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy