reklama
 
 

Teenager v těle stoletého: Inspiroval svět až do své smrti

14. 1. 2014 14:08
Sam Berns trpěl nevyléčitelnou nemocí, přesto žil svůj život naplno. Než zemřel, svěřil se světu, jak šťastně a spokojeně žít.

Sam Berns se narodil se vzácnou genetickou poruchou zvanou progerie, která způsobuje předčasné stárnutí. V průměru se lidé s tímto onemocněním dožívají zhruba 13 let. Neexistuje žádná účinná léčba ani medikamenty. Sam zemřel před týdnem. Bylo mu 17 let.

Progerie postihuje přibližně jedno ze čtyř až osmi miliónů dětí. V současnosti žije na světě 200 děti trpících touto nevyléčitelnou nemocí.

Bojovník Sam, jak ho přátelé přezdívali, se navzdory zdravotním problémům snažil užívat si života naplno. Navštěvoval střední školu ve svém rodném městě, stal se členem orchestru, kde hrál na speciálně upravený buben. O jeho životě natočila televize HBO dokument Life According To Sam, který režírovali oscaroví tvůrci Sean Fine a Andrea Nix Fine.

V říjnu 2013 vystoupil Sam na konferenci TEDx, kde velmi otevřeně promluvil o své nemoci. Všem přítomným zároveň odkryl tajemství svého štěstí.

"Nikdy neztrácejte víru v sami sebe. Obklopujte se pouze lidmi, kteří vás mají rádi a kteří si vaší přítomnost užívají. A hlavně vždy koukejte do budoucnosti," řekl Sam ve své řeči.

Jeden z mnoha snů chtěl Samovi splnit i Robert Kraft, majitel fotbalového klubu New England Patriots. Sam se totiž sešel s hráči svého oblíbeného týmu a přednesl jim motivační řeč. Kraft ho následně pozval jako čestného kapitána na sobotní play-off utkání, ve kterém domácí hostili tým Indianapolis Colts.

Večer před zápasem však Sam zemřel. "Měl jsem Sama Bernse hrozně rád. Udělal ze mě lepšího člověka," řekl po utkání Kraft. New England Patriots své soupeře z Indianapolis porazili. Majitel klubu se následně rozhodl věnovat 500 tisíc dolarů nadaci věnující se boji proti progerii. 

autor: pej | 14. 1. 2014 14:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama