VIDEO Slon hnil zaživa, záchrana přišla na poslední chvíli

Magazín Magazín
22. 4. 2014 10:58
Pytláci postřelili slona otráveným šípem, život mu na poslední zachránily týmy lékařů.
Foto: Repro YouTube

Nairobi - Na čtyřtunového slona afrického byl smutný pohled. Potácel se keňskou divočinou, na těle vlekl obrovský hnisavý bolák.

Zranění mu způsobili pytláci, kteří ho postřelili otráveným šípem. Slon sice přežil, ale jed a rána po šípu vykonaly své. Umírající zvíře objevily týmy lékařů David Sheldrick Wildlife Trust a Kenyan Wildlife Service.

Slona uspali, rozřízli hnisající bolák, odstranili mrtvou tkáň a vylovili šíp. Ránu pak vydezinfikovali a obalili zeleným jílem, jenž má mít silné antibakteriální účinky.

Blesková operace postřeleného slona afrického.
Blesková operace postřeleného slona afrického. | Video: YouTube

Když se slon probudil z narkózy, cítil se natolik dobře, že se mohl připojit zpět ke svému stádu.

Africkým zemím se nedaří s pytláky účinně bojovat. Poslední studie hovoří o tom, že se populace afrických slonů v příštím desetiletí kvůli lovcům sníží až o pětinu. V některých místech mohou být sloni dokonce vyhubeni.

Vyplývá to z aktuálních údajů Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), zveřejněných v prosinci 2013 na mezinárodní konferenci o ochraně slonů v Botswaně. Loni zabili pytláci 22 tisíc slonů, uvádí zpráva CITES.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy