VIDEO Slon hnil zaživa, záchrana přišla na poslední chvíli

Magazín Magazín
22. 4. 2014 10:58
Pytláci postřelili slona otráveným šípem, život mu na poslední zachránily týmy lékařů.
Foto: Repro YouTube

Nairobi - Na čtyřtunového slona afrického byl smutný pohled. Potácel se keňskou divočinou, na těle vlekl obrovský hnisavý bolák.

Zranění mu způsobili pytláci, kteří ho postřelili otráveným šípem. Slon sice přežil, ale jed a rána po šípu vykonaly své. Umírající zvíře objevily týmy lékařů David Sheldrick Wildlife Trust a Kenyan Wildlife Service.

Slona uspali, rozřízli hnisající bolák, odstranili mrtvou tkáň a vylovili šíp. Ránu pak vydezinfikovali a obalili zeleným jílem, jenž má mít silné antibakteriální účinky.

Blesková operace postřeleného slona afrického.
Blesková operace postřeleného slona afrického. | Video: YouTube

Když se slon probudil z narkózy, cítil se natolik dobře, že se mohl připojit zpět ke svému stádu.

Africkým zemím se nedaří s pytláky účinně bojovat. Poslední studie hovoří o tom, že se populace afrických slonů v příštím desetiletí kvůli lovcům sníží až o pětinu. V některých místech mohou být sloni dokonce vyhubeni.

Vyplývá to z aktuálních údajů Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), zveřejněných v prosinci 2013 na mezinárodní konferenci o ochraně slonů v Botswaně. Loni zabili pytláci 22 tisíc slonů, uvádí zpráva CITES.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámil ministr Plaga

Rozpočet na ně by se tak měl zvýšit meziročně o 11 miliard korun. Dohodli se na tom v pondělí ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). O miliardu korun by měl narůst rozpočet vysokých škol a o 1,3 miliardy peníze na neinvestiční výdaje, ze kterých se platí mimo jiné doprava na školy v přírodě. Letos hospodaří ministerstvo školství se zhruba 214 miliardami korun.

Na devítiprocentním růstu platů učitelů pro rok 2021 se Plaga se Schillerovou dohodl již loni při přípravě střednědobého výhledu rozpočtu. Podle nich tak vláda dodrží svůj slib, že průměrný hrubý plat učitele vzroste v příštím roce na 45 000 korun. Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38 951 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla 34 077 korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Sparty budou v neděli neplánovaně hrát v Boleslavi

Hokejisté Sparty se v neděli v extralize neplánovaně představí na ledě Mladé Boleslavi. Podle původního rozpisu měli Pražané hrát doma s Vítkovicemi, ale ostravský klub je v současnosti v karanténě. Zástupci Sparty se proto domluvili s Mladou Boleslaví a předehrají si zápas 26. kola. Středočeši měli původně hrát s Kometou Brno, která je rovněž v karanténě.

Vítkovice už si musely odložit čtvrteční duel 1. kola doma s Litvínovem i nedělní v Hradci Králové. V pátek Ostravané nebudou hrát s Třincem, v neděli nenastoupí proti Spartě a příští týden v úterý proti Kometě. Podle programu by se měli do extraligy zapojit příští týden v pátek, kdy se představí v 6. kole v Českých Budějovicích. Náhradní datum již má souboj s Oceláři, který se uskuteční 16. října na soupeřově ledě.

Ve stejném termínu jako Vítkovice by se mělo dočkat prvního vystoupení v sezoně Brno, jehož soupeřem by měly být Karlovy Vary. Kometa už nehrála v pátek na vlastním ledě proti Třinci a v neděli v Litvínově, tento týden má odložené duely v pátek doma proti Českým Budějovicím, v neděli v Mladé Boleslavi i následné utkání v Ostravě.

Kluby využívají volného termínu k předehrání duelu, pokud má jiný soupeř také možnost k zápasu nastoupit a uvolnila se jim v případě nutnosti "okna" na dohrávky.

Další zprávy