VIDEO Slon hnil zaživa, záchrana přišla na poslední chvíli

Magazín Magazín
22. 4. 2014 10:58
Pytláci postřelili slona otráveným šípem, život mu na poslední zachránily týmy lékařů.
Foto: Repro YouTube

Nairobi - Na čtyřtunového slona afrického byl smutný pohled. Potácel se keňskou divočinou, na těle vlekl obrovský hnisavý bolák.

Zranění mu způsobili pytláci, kteří ho postřelili otráveným šípem. Slon sice přežil, ale jed a rána po šípu vykonaly své. Umírající zvíře objevily týmy lékařů David Sheldrick Wildlife Trust a Kenyan Wildlife Service.

Slona uspali, rozřízli hnisající bolák, odstranili mrtvou tkáň a vylovili šíp. Ránu pak vydezinfikovali a obalili zeleným jílem, jenž má mít silné antibakteriální účinky.

Blesková operace postřeleného slona afrického.
Blesková operace postřeleného slona afrického. | Video: YouTube

Když se slon probudil z narkózy, cítil se natolik dobře, že se mohl připojit zpět ke svému stádu.

Africkým zemím se nedaří s pytláky účinně bojovat. Poslední studie hovoří o tom, že se populace afrických slonů v příštím desetiletí kvůli lovcům sníží až o pětinu. V některých místech mohou být sloni dokonce vyhubeni.

Vyplývá to z aktuálních údajů Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), zveřejněných v prosinci 2013 na mezinárodní konferenci o ochraně slonů v Botswaně. Loni zabili pytláci 22 tisíc slonů, uvádí zpráva CITES.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy