VIDEO Tak vidí Slovácko Krnáčovou, Škromacha a Gazdíka

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 5. 2015 16:38
Jízda králů připomněla Škromachovi jeho filozofování u bazénu, Krnáčové Opencard a bouchnuté saze. S Gazdíkem v kroji si pak zanotovali slovácké písně, třeba "Piju já".
Foto: Zuzana Hronová

Praha - Když do Prahy vtrhla jízda králů, byl to střet tří kultur: slovácké, pražské a politické.

Účastníci slovácké jízdy králů v metropoli ukázali jiný styl života, v němž se nespěchá, nestresuje se a vždy se najde čas na písničku, na dobré vínko a na poklábosení s blízkými napříč generacemi.

Pražané přistupovali ke krojovanými lidem s demižónky s trochou nedůvěry a prohlíželi si je trochu jako exotický kmen z Afriky. Nejčastěji řešili, kolik toho ti Moraváci vypijí, proč mají vlastně ty kroje a proč si trochu nezkrotí bujné oře.

Politici se pak chtěli slováckým vyslancům zavděčit, ale opustivše  své dobře známé břehy politiky, působili trochu prkenně a nejistě.

Primátorka Adriana Krnáčová se ve svém projevu značně zacyklila a opakoval stále to samé. Raději pak bezradně zvolala: "A teď už jděte!" Vyvolávači z jízdy králů jí ve svých veršovaných poselstvích před magistrátem připomněli kauzu Opencard, pražské "tunely" či okamžik, kdy Krnáčové kvůli kabelům v Blance "bouchly saze".

Jízda králů zdraví primátorku Krnáčovou, primátorka Krnáčová zdraví jízdu králů. | Video: Zuzana Hronová

Ve venkovních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu ČR, Moravané napojili a nakrmili koně, vyfotili se s místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachema přidali pár trefných vyvolávek. V nich si dělali legraci z jeho filozofování u bazénu či nových obleků, v nichž se na Slovácku ukazuje.

Vyvolávky na místopředsedu Senátu Zdeňka Škromacha. | Video: Zuzana Hronová

To před Poslaneckou sněmovnou ocenili kroj místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka a zanotovali si s ním několik slováckých písniček. Poté, co se Gazdíkovi podařilo předat svůj dar jezdci na splašeném koni, pozval krojované muže na jednu sklínku k sobě do Sněmovny.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík si v kroji zanotoval slovácké písničky. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

teď

Odvolací soud zamítl Trumpův protest proti nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy