VIDEO Tak vidí Slovácko Krnáčovou, Škromacha a Gazdíka

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 5. 2015 16:38
Jízda králů připomněla Škromachovi jeho filozofování u bazénu, Krnáčové Opencard a bouchnuté saze. S Gazdíkem v kroji si pak zanotovali slovácké písně, třeba "Piju já".
Foto: Zuzana Hronová

Praha - Když do Prahy vtrhla jízda králů, byl to střet tří kultur: slovácké, pražské a politické.

Účastníci slovácké jízdy králů v metropoli ukázali jiný styl života, v němž se nespěchá, nestresuje se a vždy se najde čas na písničku, na dobré vínko a na poklábosení s blízkými napříč generacemi.

Pražané přistupovali ke krojovanými lidem s demižónky s trochou nedůvěry a prohlíželi si je trochu jako exotický kmen z Afriky. Nejčastěji řešili, kolik toho ti Moraváci vypijí, proč mají vlastně ty kroje a proč si trochu nezkrotí bujné oře.

Politici se pak chtěli slováckým vyslancům zavděčit, ale opustivše  své dobře známé břehy politiky, působili trochu prkenně a nejistě.

Primátorka Adriana Krnáčová se ve svém projevu značně zacyklila a opakoval stále to samé. Raději pak bezradně zvolala: "A teď už jděte!" Vyvolávači z jízdy králů jí ve svých veršovaných poselstvích před magistrátem připomněli kauzu Opencard, pražské "tunely" či okamžik, kdy Krnáčové kvůli kabelům v Blance "bouchly saze".

Jízda králů zdraví primátorku Krnáčovou, primátorka Krnáčová zdraví jízdu králů. | Video: Zuzana Hronová

Ve venkovních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu ČR, Moravané napojili a nakrmili koně, vyfotili se s místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachema přidali pár trefných vyvolávek. V nich si dělali legraci z jeho filozofování u bazénu či nových obleků, v nichž se na Slovácku ukazuje.

Vyvolávky na místopředsedu Senátu Zdeňka Škromacha. | Video: Zuzana Hronová

To před Poslaneckou sněmovnou ocenili kroj místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka a zanotovali si s ním několik slováckých písniček. Poté, co se Gazdíkovi podařilo předat svůj dar jezdci na splašeném koni, pozval krojované muže na jednu sklínku k sobě do Sněmovny.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík si v kroji zanotoval slovácké písničky. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy