Nová kampaň na Česko. Na co lákáme Rusy, Američany či Němce?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 4. 2014 7:30
V reklamních spotech se prolínají památky, lázně, venkov, obchody, fotbal, pivo i knedlíky.
Foto: Vimeo

Praha - Agentura CzechTourism přichází s novými videospoty, které mají propagovat Českou republiku.

Reklamní kampaň podle agentury primárně reaguje na relativně malou znalost a viditelnost České republiky a nežádoucí asociace, které jsou s ní spojované: "šedá, nudná, postkomunistická".

"Cílem kampaně je zvýšení povědomí o Česku a změna vnímání ve vazbě na národní produkty: magické a inspirující kulturní dědictví, zážitkové aktivity v malebné krajině, lázeňství – tradice, kvalita, komplexní regenerace," říká Michaela Klofcová z CzechTourism.

Navštivte Českou republiku, láká reklama Američany
Navštivte Českou republiku, láká reklama Američany | Video: Vimeo

Podle odborníka na marketing cestovního ruchu Wadima Strielkowského z Katedry marketingové komunikace a public relations FSV UK tato propagační videa splňují svůj účel, což je nalákat zahraniční turisty z různých zemí do České republiky.

Vyzdvihuje, že Česko je prezentováno z mnoha různých stran a jako země, která nabízí něco pro každého. "Videa jsou natočená lehkou a vtipnou formou a navozují pocit bezstarostnosti a uvolněnosti, což je přesně pocit, který si podle aktuálních marketingových výzkumů ve světě většina turistů právě spojuje s dovolenou," dodává.

Verze pro Rusko.
Verze pro Rusko. | Video: Vimeo

Spoty existují v různých verzích, byly "šity na míru" pro jednotlivé trhy. Vyrobily se tak verze pro Američany, Rusy, Němce, Asiaty či obyvatele Latinské Ameriky.

Výběr témat vycházel z poznatků o tom, jaká místa a aktivity v Česku turisty z jednotlivých zemí nejvíce zajímají.

"Z průzkumů například vyplývá, že pro asijské turisty je lákavá pohádková atmosféra českých měst, patří také mezi nejvíce utrácející zahraniční klientelu v luxusních obchodech. Shopping a wellness je atraktivní i pro ruské cestovatele, zatímco Němci se zajímají kromě návštěv památek i o aktivní trávení volného času a gastronomii," upřesňuje Klofcová.

Česká republika - země příběhů, verze pro Latinskou Ameriku: zatímco manželka se modlí před Pražským Jezulátkem, manžel se modlí před sochou Josefa Masopusta.
Česká republika - země příběhů, verze pro Latinskou Ameriku: zatímco manželka se modlí před Pražským Jezulátkem, manžel se modlí před sochou Josefa Masopusta. | Video: Vimeo

Oslovený odborník dr. Wadim Strielkowski na spotech mimo jiné oceňuje právě jednotlivé verze vyrobené na základě statistických zjištění co do věku a pohlaví turistů, účelu jejich cesty do ČR a základních bodů jejich zájmu.

"Tak například video pro Německo odkazuje na cykloturistiku v českém pohraničí, video pro Rusko na návštěvu lázní, video pro Latinskou Ameriku zdůrazňuje význam fotbalu a náboženství v české kultuře, a podobně. Odborníci z CzechTourismu si dobře pohráli s turistickými preferencemi a poptávkou po jednotlivých službách v různých zemích," říká.

Verze pro Asii.
Verze pro Asii. | Video: Vimeo

Na klíčových trzích, tedy v USA, Německu, Rusku a Číně, je součástí kampaně reklama v televizním vysílání v předpokládané hodnotě 42 milionů Kč včetně DPH, předpokládaná hodnota online části kampaně je pak 35 milionů Kč včetně DPH.

Videa chtějí podle agentury CzechTourism představit turistům Česko jako zemi neobyčejných příběhů, které tu mohou prožít a sdílet s ostatními. Při tvorbě záběrů se preferovala autenticita a atmosféra před vycizelovanými reklamními záběry.

Verze pro Německo.
Verze pro Německo. | Video: Vimeo

"Kampaň je ovšem stále ve fázi příprav, ještě nebyla zahájena a nebyly uzavřeny smlouvy na konkrétní přesné částky," dodává mediální mluvčí agentury CzechTourism Michaela Klofcová.

"Videa zanechávají pozitivní dojem a u mnoha turistů přikloní misku vah v rozhodování o výběru příští destinace na dovolenou na stranu ČR. Je sympatické, že se spoty nesoustředily pouze na ukázky z Prahy, ale zkusily přiblížit krásy českého venkova a přírodních památek," shrnuje  Wadim Strielkowski z pražské Fakulty sociálních věd.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy