Nová kampaň na Česko. Na co lákáme Rusy, Američany či Němce?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 4. 2014 7:30
V reklamních spotech se prolínají památky, lázně, venkov, obchody, fotbal, pivo i knedlíky.
Foto: Vimeo

Praha - Agentura CzechTourism přichází s novými videospoty, které mají propagovat Českou republiku.

Reklamní kampaň podle agentury primárně reaguje na relativně malou znalost a viditelnost České republiky a nežádoucí asociace, které jsou s ní spojované: "šedá, nudná, postkomunistická".

"Cílem kampaně je zvýšení povědomí o Česku a změna vnímání ve vazbě na národní produkty: magické a inspirující kulturní dědictví, zážitkové aktivity v malebné krajině, lázeňství – tradice, kvalita, komplexní regenerace," říká Michaela Klofcová z CzechTourism.

Navštivte Českou republiku, láká reklama Američany
Navštivte Českou republiku, láká reklama Američany | Video: Vimeo

Podle odborníka na marketing cestovního ruchu Wadima Strielkowského z Katedry marketingové komunikace a public relations FSV UK tato propagační videa splňují svůj účel, což je nalákat zahraniční turisty z různých zemí do České republiky.

Vyzdvihuje, že Česko je prezentováno z mnoha různých stran a jako země, která nabízí něco pro každého. "Videa jsou natočená lehkou a vtipnou formou a navozují pocit bezstarostnosti a uvolněnosti, což je přesně pocit, který si podle aktuálních marketingových výzkumů ve světě většina turistů právě spojuje s dovolenou," dodává.

Verze pro Rusko.
Verze pro Rusko. | Video: Vimeo

Spoty existují v různých verzích, byly "šity na míru" pro jednotlivé trhy. Vyrobily se tak verze pro Američany, Rusy, Němce, Asiaty či obyvatele Latinské Ameriky.

Výběr témat vycházel z poznatků o tom, jaká místa a aktivity v Česku turisty z jednotlivých zemí nejvíce zajímají.

"Z průzkumů například vyplývá, že pro asijské turisty je lákavá pohádková atmosféra českých měst, patří také mezi nejvíce utrácející zahraniční klientelu v luxusních obchodech. Shopping a wellness je atraktivní i pro ruské cestovatele, zatímco Němci se zajímají kromě návštěv památek i o aktivní trávení volného času a gastronomii," upřesňuje Klofcová.

Česká republika - země příběhů, verze pro Latinskou Ameriku: zatímco manželka se modlí před Pražským Jezulátkem, manžel se modlí před sochou Josefa Masopusta.
Česká republika - země příběhů, verze pro Latinskou Ameriku: zatímco manželka se modlí před Pražským Jezulátkem, manžel se modlí před sochou Josefa Masopusta. | Video: Vimeo

Oslovený odborník dr. Wadim Strielkowski na spotech mimo jiné oceňuje právě jednotlivé verze vyrobené na základě statistických zjištění co do věku a pohlaví turistů, účelu jejich cesty do ČR a základních bodů jejich zájmu.

"Tak například video pro Německo odkazuje na cykloturistiku v českém pohraničí, video pro Rusko na návštěvu lázní, video pro Latinskou Ameriku zdůrazňuje význam fotbalu a náboženství v české kultuře, a podobně. Odborníci z CzechTourismu si dobře pohráli s turistickými preferencemi a poptávkou po jednotlivých službách v různých zemích," říká.

Verze pro Asii.
Verze pro Asii. | Video: Vimeo

Na klíčových trzích, tedy v USA, Německu, Rusku a Číně, je součástí kampaně reklama v televizním vysílání v předpokládané hodnotě 42 milionů Kč včetně DPH, předpokládaná hodnota online části kampaně je pak 35 milionů Kč včetně DPH.

Videa chtějí podle agentury CzechTourism představit turistům Česko jako zemi neobyčejných příběhů, které tu mohou prožít a sdílet s ostatními. Při tvorbě záběrů se preferovala autenticita a atmosféra před vycizelovanými reklamními záběry.

Verze pro Německo.
Verze pro Německo. | Video: Vimeo

"Kampaň je ovšem stále ve fázi příprav, ještě nebyla zahájena a nebyly uzavřeny smlouvy na konkrétní přesné částky," dodává mediální mluvčí agentury CzechTourism Michaela Klofcová.

"Videa zanechávají pozitivní dojem a u mnoha turistů přikloní misku vah v rozhodování o výběru příští destinace na dovolenou na stranu ČR. Je sympatické, že se spoty nesoustředily pouze na ukázky z Prahy, ale zkusily přiblížit krásy českého venkova a přírodních památek," shrnuje  Wadim Strielkowski z pražské Fakulty sociálních věd.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy