VIDEO Na dítě jsem ještě mladá, obhajuje Američanka potrat

pej
7. 5. 2014 10:00
Mladá žena z New Jersey natočila video, ve kterém se snaží změnit názor společnosti na umělé přerušení těhotenství.
Emily Letts
Emily Letts | Foto: YouTube repro

Video – Když pětadvacetiletá Emily Letts z New Jersey otěhotněla, věděla, že si své dítě nenechá. Necítila se připravená na roli matky, a zvolila proto potrat. Zákrok nechala natočit a tříminutové video zveřejnila na YouTube.

"Společnost nás nutí, abychom za to cítily vinu. I když na kliniku přijdou ženy, které si za svým rozhodnutím stojí na 110 procent, pořád cítí tlak a mají z toho špatný pocit," tvrdí Emily.

Na základě zdokumentování svého příběhu se snažila podpořit další ženy ve stejné situaci a přesvědčit je, že se nejedná o nic neetického či nebezpečného.

Na dítě ještě nejsem připravená, obhajuje Emily Letts svůj potrat
Na dítě ještě nejsem připravená, obhajuje Emily Letts svůj potrat | Video: YouTube

"Hodně o potratech mluvíme, ale nikdo vlastně neví, jak to probíhá. Na kliniku přichází desítky vyděšených žen, které si myslí, že budou rozřezány a že už nikdy nebudou moci mít děti," napsala Emily Letts ve své eseji Proč jsem natočila svůj potrat, kterou publikoval Cosmopolitan.

Svůj zážitek popisuje jako něco relativně bezbolestného a na konci videa dodává: "Cítím se dobře."

Změnit názor americké společnosti na umělé přerušení těhotenství se snaží i zastánci reprodukčních práv, například prostřednictvím kampaně 1 in 3 Campaign.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy