Češi přišli o moře kvůli úředníkům, tvrdí fiktivní reportáž

jaz
24. 4. 2014 8:40
Fiktivní reportáž německé televizní stanice, která se vysmívá českým euroúředníkům, má nalákat občany ke květnovým eurovolbám.
Foto: YouTube

Praha – Záznam německé televize RTL mluví jasně. Vinou našich europoslanců ztratila Česká republika šanci získat až 10 km pobřeží v chorvatské Istrii. Stačilo jen uvolnit dvě poslanecká místa a do Česka by se nejezdilo jen na památky.

Suchozemské želvy či eurobrzdy, jak jsou čeští politici titulováni, ale raději v lavicích soupeří, kdo dřív usne nebo zneužije větší částku v rámci poslaneckých náhrad. K projednání o získání kousku moře se tak nedostavila ani potřebná nadpoloviční většina.

Podívejte se na fiktivní reportáž
Podívejte se na fiktivní reportáž | Video: YouTube

Sestříhané video však není aprílovým žertem německé televize, ale dobře cílenou virální kampaní (přes 200 tisíc zhlédnutí na YouTube), ke které se na Twitteru přihlásila Nadace Open Society Fund. Ta se touto cestou snaží nalákat občany ke květnovým eurovolbám.

Společnost rovněž spustila i webové stránky, na kterých, jak tvrdí, mohou občané kontrolovat práci politiků a úředníků.

Jak informoval server iHNED.cz, spotem se začala zabývat i televize RTL, na jejímž kanále měla být fiktivní reportáž odvysílána a jejíž logo tvůrci videa zneužili. Jak uvedla Brigitte Schmidt, redaktorka diváckého servisu televize, německá televize předala celou záležitost právnímu oddělení.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 53 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy