VIDEO Historie líčení! Tak se změnila krása žen

Magazín Magazín
14. 4. 2015 10:58
Jaký make-up se používal ve starověkém Egyptě a jaký ve viktoriánské Anglii? Podívejte se, jak měnící se estetické normy ovlivnily líčení žen.
Jak se měnilo líčení žen napříč historií? | Video: YouTube

Video - Make-up ženy používaly od nepaměti. Býval běžnou součástí každodenního rituálu starověkých Egypťanek, Angličanek ve viktoriánské době nebo stoupenkyň hnutí hippies. Zkrášlovací postupy se stejně jako například móda měnily napříč celou historií.

Nedostatek výdobytků moderní estetické kosmetiky ženy řešily mnoha alternativami. Místo tužky na oči používaly například ve starověkém Egyptě směs sazí, kovu a tuku. Místo zelených očních stínů pak příměsi s malachitem. Příslušnice vyšší společenské třídy rovněž zvýrazňovaly svoje ústa rudou rtěnkou.

Naopak v 19. století, kdy udávala módní tón královna Viktorie, se výrazné líčení považovalo za neslušné. Dámy dávaly přednost přirozenému vzhledu s lehce napudrovaným obličejem bez tvářenky a jiných zvýraznění. Oči pak zdobily nalepením umělých řas.

Další video z produkce BuzzFeed, tentokrát o vývoji ženského líčení, zhlédlo na YouTube více než dva miliony lidí.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy