VIDEO Historie líčení! Tak se změnila krása žen

Magazín Magazín
14. 4. 2015 10:58
Jaký make-up se používal ve starověkém Egyptě a jaký ve viktoriánské Anglii? Podívejte se, jak měnící se estetické normy ovlivnily líčení žen.
Jak se měnilo líčení žen napříč historií? | Video: YouTube

Video - Make-up ženy používaly od nepaměti. Býval běžnou součástí každodenního rituálu starověkých Egypťanek, Angličanek ve viktoriánské době nebo stoupenkyň hnutí hippies. Zkrášlovací postupy se stejně jako například móda měnily napříč celou historií.

Nedostatek výdobytků moderní estetické kosmetiky ženy řešily mnoha alternativami. Místo tužky na oči používaly například ve starověkém Egyptě směs sazí, kovu a tuku. Místo zelených očních stínů pak příměsi s malachitem. Příslušnice vyšší společenské třídy rovněž zvýrazňovaly svoje ústa rudou rtěnkou.

Naopak v 19. století, kdy udávala módní tón královna Viktorie, se výrazné líčení považovalo za neslušné. Dámy dávaly přednost přirozenému vzhledu s lehce napudrovaným obličejem bez tvářenky a jiných zvýraznění. Oči pak zdobily nalepením umělých řas.

Další video z produkce BuzzFeed, tentokrát o vývoji ženského líčení, zhlédlo na YouTube více než dva miliony lidí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy