Znásilnili ji. Trest nepadl, za spravedlnost bojuje matrací

jaz
5. 9. 2014 14:49
Studentku vysoké školy znásilnil spolužák z univerzity, škola ho ale nehodlá vyloučit. Dívka se rozhodla pro tichý protest, prostřednictvím kterého se vyrovnává s traumatem.
Video: YouTube

New York Studentka výtvarného umění Emma Sulkowicz byla ve druhém ročníku Kolumbijské univerzity, když ji na koleji v pokoji přepadl spolužák, který ji udeřil do tváře, škrtil a následně znásilnil. Spravedlnosti se ale nedočkala ani u policie, ani u vedení školy, která celou záležitost nehodlala řešit.

Rozhodla se proto zapojit protest do své disertační práce. Každý den s sebou nosí po kampusu i na přednášky matraci, která má být symbolem toho, co se jí stalo.

"Byla jsem znásilněná v posteli ve vlastním pokoji na vysokoškolské koleji," řekla Emma serveru BuzzFeed, který na případ upozornil. "Nosím všude matraci, abych poukázala na tíhu vzpomínek, které z té noci mám, na to, že škola odmítla mě a další dvě ženy, které proti němu také vypovídaly. Včetně šikany policistů, kteří řešili můj případ," dodala dívka.

Matrací za spravedlnost

Svého agresora potkává Emma každý den a vždy se jí zmocňuje záchvat paniky. Proto je rozhodnutá vytrvat, dokud dotyčný z univerzity nadobro neodejde. "Budu to dělat, dokud neodejde sám, nebo ho škola nevyhodí – cokoli, co bude znamenat, že už společně nebudeme chodit do školy. Ale jsem připravená to dělat, dokud nedostanu diplom."

Emma tušila, že její umělecký projekt může být trnem v oku vedení univerzity, proto se pojistila, aby předešla možným problémům. Z kolejí se totiž nedá vynést matrace, protože je majetkem školy, tak si pro svůj protest koupila vlastní. Také si zajistila souhlas všech vyučujících, aby nebyl problém, když s matrací bude navštěvovat přednášky.

Údajně také není jedinou obětí dotyčného násilníka, proto doufá, že projekt bude mít vliv nejen na její univerzitu. "Prosím vedení univerzity, přiznejte, že jste udělali chybu. Zbavte se násilníků v kampusu. Jsem unavená. Už toho mám dost," napsala Emma na svůj Facebook a doufá, že škola změní svůj postoj vůči sexuálnímu násilí a podnikne kroky ke zlepšení situace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy