Znásilnili ji. Trest nepadl, za spravedlnost bojuje matrací

jaz
5. 9. 2014 14:49
Studentku vysoké školy znásilnil spolužák z univerzity, škola ho ale nehodlá vyloučit. Dívka se rozhodla pro tichý protest, prostřednictvím kterého se vyrovnává s traumatem.
Video: YouTube

New York Studentka výtvarného umění Emma Sulkowicz byla ve druhém ročníku Kolumbijské univerzity, když ji na koleji v pokoji přepadl spolužák, který ji udeřil do tváře, škrtil a následně znásilnil. Spravedlnosti se ale nedočkala ani u policie, ani u vedení školy, která celou záležitost nehodlala řešit.

Rozhodla se proto zapojit protest do své disertační práce. Každý den s sebou nosí po kampusu i na přednášky matraci, která má být symbolem toho, co se jí stalo.

"Byla jsem znásilněná v posteli ve vlastním pokoji na vysokoškolské koleji," řekla Emma serveru BuzzFeed, který na případ upozornil. "Nosím všude matraci, abych poukázala na tíhu vzpomínek, které z té noci mám, na to, že škola odmítla mě a další dvě ženy, které proti němu také vypovídaly. Včetně šikany policistů, kteří řešili můj případ," dodala dívka.

Matrací za spravedlnost

Svého agresora potkává Emma každý den a vždy se jí zmocňuje záchvat paniky. Proto je rozhodnutá vytrvat, dokud dotyčný z univerzity nadobro neodejde. "Budu to dělat, dokud neodejde sám, nebo ho škola nevyhodí – cokoli, co bude znamenat, že už společně nebudeme chodit do školy. Ale jsem připravená to dělat, dokud nedostanu diplom."

Emma tušila, že její umělecký projekt může být trnem v oku vedení univerzity, proto se pojistila, aby předešla možným problémům. Z kolejí se totiž nedá vynést matrace, protože je majetkem školy, tak si pro svůj protest koupila vlastní. Také si zajistila souhlas všech vyučujících, aby nebyl problém, když s matrací bude navštěvovat přednášky.

Údajně také není jedinou obětí dotyčného násilníka, proto doufá, že projekt bude mít vliv nejen na její univerzitu. "Prosím vedení univerzity, přiznejte, že jste udělali chybu. Zbavte se násilníků v kampusu. Jsem unavená. Už toho mám dost," napsala Emma na svůj Facebook a doufá, že škola změní svůj postoj vůči sexuálnímu násilí a podnikne kroky ke zlepšení situace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy