Znásilnili ji. Trest nepadl, za spravedlnost bojuje matrací

jaz
5. 9. 2014 14:49
Zdroj foto: YouTube Zdroj foto: YouTube
Studentku vysoké školy znásilnil spolužák z univerzity, škola ho ale nehodlá vyloučit. Dívka se rozhodla pro tichý protest, prostřednictvím kterého se vyrovnává s traumatem.
Video: YouTube

New York Studentka výtvarného umění Emma Sulkowicz byla ve druhém ročníku Kolumbijské univerzity, když ji na koleji v pokoji přepadl spolužák, který ji udeřil do tváře, škrtil a následně znásilnil. Spravedlnosti se ale nedočkala ani u policie, ani u vedení školy, která celou záležitost nehodlala řešit.

Rozhodla se proto zapojit protest do své disertační práce. Každý den s sebou nosí po kampusu i na přednášky matraci, která má být symbolem toho, co se jí stalo.

"Byla jsem znásilněná v posteli ve vlastním pokoji na vysokoškolské koleji," řekla Emma serveru BuzzFeed, který na případ upozornil. "Nosím všude matraci, abych poukázala na tíhu vzpomínek, které z té noci mám, na to, že škola odmítla mě a další dvě ženy, které proti němu také vypovídaly. Včetně šikany policistů, kteří řešili můj případ," dodala dívka.

Matrací za spravedlnost

Svého agresora potkává Emma každý den a vždy se jí zmocňuje záchvat paniky. Proto je rozhodnutá vytrvat, dokud dotyčný z univerzity nadobro neodejde. "Budu to dělat, dokud neodejde sám, nebo ho škola nevyhodí – cokoli, co bude znamenat, že už společně nebudeme chodit do školy. Ale jsem připravená to dělat, dokud nedostanu diplom."

Emma tušila, že její umělecký projekt může být trnem v oku vedení univerzity, proto se pojistila, aby předešla možným problémům. Z kolejí se totiž nedá vynést matrace, protože je majetkem školy, tak si pro svůj protest koupila vlastní. Také si zajistila souhlas všech vyučujících, aby nebyl problém, když s matrací bude navštěvovat přednášky.

Údajně také není jedinou obětí dotyčného násilníka, proto doufá, že projekt bude mít vliv nejen na její univerzitu. "Prosím vedení univerzity, přiznejte, že jste udělali chybu. Zbavte se násilníků v kampusu. Jsem unavená. Už toho mám dost," napsala Emma na svůj Facebook a doufá, že škola změní svůj postoj vůči sexuálnímu násilí a podnikne kroky ke zlepšení situace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy