Znásilnili ji. Trest nepadl, za spravedlnost bojuje matrací

jaz
5. 9. 2014 14:49
Studentku vysoké školy znásilnil spolužák z univerzity, škola ho ale nehodlá vyloučit. Dívka se rozhodla pro tichý protest, prostřednictvím kterého se vyrovnává s traumatem.
Video: YouTube

New York Studentka výtvarného umění Emma Sulkowicz byla ve druhém ročníku Kolumbijské univerzity, když ji na koleji v pokoji přepadl spolužák, který ji udeřil do tváře, škrtil a následně znásilnil. Spravedlnosti se ale nedočkala ani u policie, ani u vedení školy, která celou záležitost nehodlala řešit.

Rozhodla se proto zapojit protest do své disertační práce. Každý den s sebou nosí po kampusu i na přednášky matraci, která má být symbolem toho, co se jí stalo.

"Byla jsem znásilněná v posteli ve vlastním pokoji na vysokoškolské koleji," řekla Emma serveru BuzzFeed, který na případ upozornil. "Nosím všude matraci, abych poukázala na tíhu vzpomínek, které z té noci mám, na to, že škola odmítla mě a další dvě ženy, které proti němu také vypovídaly. Včetně šikany policistů, kteří řešili můj případ," dodala dívka.

Matrací za spravedlnost

Svého agresora potkává Emma každý den a vždy se jí zmocňuje záchvat paniky. Proto je rozhodnutá vytrvat, dokud dotyčný z univerzity nadobro neodejde. "Budu to dělat, dokud neodejde sám, nebo ho škola nevyhodí – cokoli, co bude znamenat, že už společně nebudeme chodit do školy. Ale jsem připravená to dělat, dokud nedostanu diplom."

Emma tušila, že její umělecký projekt může být trnem v oku vedení univerzity, proto se pojistila, aby předešla možným problémům. Z kolejí se totiž nedá vynést matrace, protože je majetkem školy, tak si pro svůj protest koupila vlastní. Také si zajistila souhlas všech vyučujících, aby nebyl problém, když s matrací bude navštěvovat přednášky.

Údajně také není jedinou obětí dotyčného násilníka, proto doufá, že projekt bude mít vliv nejen na její univerzitu. "Prosím vedení univerzity, přiznejte, že jste udělali chybu. Zbavte se násilníků v kampusu. Jsem unavená. Už toho mám dost," napsala Emma na svůj Facebook a doufá, že škola změní svůj postoj vůči sexuálnímu násilí a podnikne kroky ke zlepšení situace.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy