Smrt 28 dětí v brutálním klipu rozděluje irskou veřejnost

pej
23. 6. 2014 17:00
Zdroj foto: YouTube Zdroj foto: YouTube
Severní Irsko debatuje nad explicitním spotem, kterým chce ministerstvo snížit počet úmrtí na tamních silnicích.
Podívejte se na kontroverzní klip varující před nepřiměřenou rychlostí. | Video: YouTube

Video - Nová reklamní kampaň Ministerstva životního prostředí (Departament of Enviroment DOE) Severního Irska narazila na vlnu kritiky. Kvůli drastickým záběrům se smí vysílat až po deváté hodině večer. Některé weby ji nabízejí čtenářům s přiloženým varováním.

V tříminutovém videu zemře kvůli nezvládnutí rychlé jízdy 28 dětí. Číslo odpovídá počtu dětí, které zemřely v Severním Irsku od roku 2000 při dopravních nehodách zaviněných nedodržením předepsané rychlosti.

Podle silničního odboru ministerstva je vizualizace zabití jedním z faktorů, který může ovlivnit snížení rychlosti, a zamezit tak smrtelným nehodám na irských silnicích. 

"Cílem této kampaně je rozptýlit jednou pro vždy falešné představy některých účastníků silničního provozu o děsivých důsledcích překročení rychlosti," řekl ministr Mark Durkan pro The Mail Online.

Podle oficiálních údajů bylo v Severním Irsku mezi lety 2000 a 2013 v důsledku překročení rychlosti zabito 391 lidí. Pro srovnání, podle statistik Policie ČR zemřelo v roce 2013 následkem nepřiměřené rychlosti 209 osob.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy