Pastva pro oči. Podívejte se exkluzivně na klipy k tomu nejlepšímu z českého designu

16. 10. 2022 8:01
Bruselské Muzeum designu hostí výstavu "Design a transformace. Příběhy českého designu 1990-2020." Její součástí je i šest krátkých filmů, které si teď můžete pustit exkluzivně na Aktuálně.cz.
Foto: Aktuálně.cz/UMPRUM

Do Muzea designu Češi dovezli desítky objektů, které mají reprezentovat to nejlepší a nejzajímavější, co přinesl český design od sametové revoluce v roce 1989. Jedná se o jednu z největších kulturních akcí během nynějšího českého předsednictví EU. Více jsme o ní psali tady.

Průša 3D (rež. Ondřej Slavík)

Video: UMPRUM

Stroj, který pracuje bez ustání, nepotřebuje odpočinek a posouvá hranice
nejrůznějších oborů. 3D tiskárna replikuje sama sebe, je stále lepší, výkonnější a přesnější. Ve filmu jsou použity tisky, které byly vytvořeny na tiskárnách PRŮŠA 3D. Film pracuje i s tiskárnou, která umožňuje multibarevný tisk. Abstraktní části filmu tvoří např. výplně tisků a jejich animace.

Škoda Auto (rež. Zdeněk Durdil)

Video: UMPRUM

Auto jako organismus, který člověk tvoří i hýčká. Stroj ožívá a ve víru vývoje forem a tvarosloví unáší své stvořitele v čase i kolem světa. Pro film byla animována reálná auta z muzea Škoda v Mladé Boleslavi (MBX, OHC), skvělé materiály získali autoři z archivu Škoda.

Textile Mountain (rež. Diana Cam Van Nguyen)

Video: UMPRUM

Za každým textilním materiálem je příběh, za každým je kus historie. Aby neskončily na skládce nebo ve spalovně, pomáhá jim nový život vdechnout projekt Textile Mountain Lenky Vackové. Ve filmu hrají podstatnou roli látky i korálky, které pocházejí všechny právě z Textile Mountain. Lenka Vacková pro film poskytla řadu archiválií, které se k ní spolu s příběhy látek dostaly. Nebylo jednoduché vybrat jen dva příklady z mnoha, které se ve filmu objeví. Původ látek je pestrý a každý by si zasloužil se ve filmu objevit.

Lasvit (rež. Thanh Mai Tranová)

Video: UMPRUM

Od inspirace k výslednému produktu. Cesta mikrokosmem i makrokosmem, od
zrození k zániku. Film odhaluje zrození produktu ze zrnka písku. Film pracuje s
technikou časosběru, animací reálných materiálů pod kamerou, 3D animací i
glitchem.

Bomma (rež. Magdalena Hejzlarová)

Video: UMPRUM

Snoubení tradice ruční práce s neuvěřitelnou přesností stroje. Animovaná malba světlem rozehrává tvarosloví svítidel BOMMA. Film pracuje výhradně se samotnými svítidly Bomma a s malbou světlem. Vše vzniká pookénkovou animaci přímo před kamerou.

TON (rež. Barbora Halířová)

Video: UMPRUM

V Bystřici pod Hostýnem se ohýbá nábytek již od roku 1861 a každá jedna vyrobená židle projde mnoha páry rukou, než se dostane do náruče spokojeného majitele, kde vydrží mnohdy celé generace. Film pracuje s mnoha druhy animace jako je stop-motion, plošková, objektová, replacement i 2D digitální animace. Využívá malých modelů židlí č. 14 a naskenovaných originálů nejstarších fotografií zaměstnanců továrny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy