Harašení v ulicích Ameriky. Ženu obtěžovalo 100 mužů

jaz
30. 10. 2014 12:36
Krátké video dokazuje, že i bez sebemenší záminky jsou ženy v ulicích Ameriky terčem sexuálního obtěžování.
Video: YouTube

New York – Režisér a producent Rob Bliss se spojil s neziskovou organizací Hollaback, která upozorňuje na nevybíravé chování lidí na ulici vůči ženám nebo sexuálním i národnostním menšinám.

"Obtěžují mě, když se usmívám i neusmívám. Obtěžují mě běloši, černoši i Hispánci. Neuplyne den, kdybych to nezažila,“ řekla Hollaback herečka a dobrovolnice Shoshana B. Roberts. Spolu s Robem Blissem se vydala do ulic New Yorku dokázat, že na ni lidé budou nevhodně reagovat, přestože jim nedá sebemenší záminku.

Parodie na obtěžování na ulicích na sebe v pánské verzi nenechala dlouho čekat.
Parodie na obtěžování na ulicích na sebe v pánské verzi nenechala dlouho čekat. | Video: YouTube

Shoshana si oblékla obyčejné džíny a černé tričko a vyrazila na procházku po Manhattanu. Pár kroku před ní se držel právě Rob s kamerou, kterou měl ukrytou v batohu. Mikrofony, které snímaly každé slovo kolemjdoucích, držela Shoshana v rukách a nijak je neskrývala.

Nadávky, pronásledování i napadení

Během deseti hodin chůze natočila dvojice více jak 100 reakcí, od obyčejného "Sakra!“ nebo "Jak se dnes máš?“ po "Usměj se na mě!“ až po dlouhé smlouvání a žadonění o konverzaci. Někteří muži se také k Shoshaně přidali a pár minut ji po ulici doprovázeli.

Organizace chtěla videem ukázat, že i pokřikované komplimenty působí ve výsledku jako nevhodné obtěžování naprosto neznámých lidí. Mladé ženy se tak častěji stávají oběťmi sexistických, homofobních i rasistických poznámek, což je jedna z forem sexuálního obtěžování. Nemusí ale zůstat jen u slov.

Na ulici může být oběť slovně atakována, pronásledována a v neposlední řadě i fyzicky napadena. Organizace Hollaback se tak snaží otevřít celospolečenskou diskusi a upozornit na rovný přístup na veřejném prostranství.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy