Harašení v ulicích Ameriky. Ženu obtěžovalo 100 mužů

jaz
30. 10. 2014 12:36
Krátké video dokazuje, že i bez sebemenší záminky jsou ženy v ulicích Ameriky terčem sexuálního obtěžování.
Video: YouTube

New York – Režisér a producent Rob Bliss se spojil s neziskovou organizací Hollaback, která upozorňuje na nevybíravé chování lidí na ulici vůči ženám nebo sexuálním i národnostním menšinám.

"Obtěžují mě, když se usmívám i neusmívám. Obtěžují mě běloši, černoši i Hispánci. Neuplyne den, kdybych to nezažila,“ řekla Hollaback herečka a dobrovolnice Shoshana B. Roberts. Spolu s Robem Blissem se vydala do ulic New Yorku dokázat, že na ni lidé budou nevhodně reagovat, přestože jim nedá sebemenší záminku.

Parodie na obtěžování na ulicích na sebe v pánské verzi nenechala dlouho čekat.
Parodie na obtěžování na ulicích na sebe v pánské verzi nenechala dlouho čekat. | Video: YouTube

Shoshana si oblékla obyčejné džíny a černé tričko a vyrazila na procházku po Manhattanu. Pár kroku před ní se držel právě Rob s kamerou, kterou měl ukrytou v batohu. Mikrofony, které snímaly každé slovo kolemjdoucích, držela Shoshana v rukách a nijak je neskrývala.

Nadávky, pronásledování i napadení

Během deseti hodin chůze natočila dvojice více jak 100 reakcí, od obyčejného "Sakra!“ nebo "Jak se dnes máš?“ po "Usměj se na mě!“ až po dlouhé smlouvání a žadonění o konverzaci. Někteří muži se také k Shoshaně přidali a pár minut ji po ulici doprovázeli.

Organizace chtěla videem ukázat, že i pokřikované komplimenty působí ve výsledku jako nevhodné obtěžování naprosto neznámých lidí. Mladé ženy se tak častěji stávají oběťmi sexistických, homofobních i rasistických poznámek, což je jedna z forem sexuálního obtěžování. Nemusí ale zůstat jen u slov.

Na ulici může být oběť slovně atakována, pronásledována a v neposlední řadě i fyzicky napadena. Organizace Hollaback se tak snaží otevřít celospolečenskou diskusi a upozornit na rovný přístup na veřejném prostranství.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy