Harašení v ulicích Ameriky. Ženu obtěžovalo 100 mužů

jaz
30. 10. 2014 12:36
Krátké video dokazuje, že i bez sebemenší záminky jsou ženy v ulicích Ameriky terčem sexuálního obtěžování.
Video: YouTube

New York – Režisér a producent Rob Bliss se spojil s neziskovou organizací Hollaback, která upozorňuje na nevybíravé chování lidí na ulici vůči ženám nebo sexuálním i národnostním menšinám.

"Obtěžují mě, když se usmívám i neusmívám. Obtěžují mě běloši, černoši i Hispánci. Neuplyne den, kdybych to nezažila,“ řekla Hollaback herečka a dobrovolnice Shoshana B. Roberts. Spolu s Robem Blissem se vydala do ulic New Yorku dokázat, že na ni lidé budou nevhodně reagovat, přestože jim nedá sebemenší záminku.

Parodie na obtěžování na ulicích na sebe v pánské verzi nenechala dlouho čekat.
Parodie na obtěžování na ulicích na sebe v pánské verzi nenechala dlouho čekat. | Video: YouTube

Shoshana si oblékla obyčejné džíny a černé tričko a vyrazila na procházku po Manhattanu. Pár kroku před ní se držel právě Rob s kamerou, kterou měl ukrytou v batohu. Mikrofony, které snímaly každé slovo kolemjdoucích, držela Shoshana v rukách a nijak je neskrývala.

Nadávky, pronásledování i napadení

Během deseti hodin chůze natočila dvojice více jak 100 reakcí, od obyčejného "Sakra!“ nebo "Jak se dnes máš?“ po "Usměj se na mě!“ až po dlouhé smlouvání a žadonění o konverzaci. Někteří muži se také k Shoshaně přidali a pár minut ji po ulici doprovázeli.

Organizace chtěla videem ukázat, že i pokřikované komplimenty působí ve výsledku jako nevhodné obtěžování naprosto neznámých lidí. Mladé ženy se tak častěji stávají oběťmi sexistických, homofobních i rasistických poznámek, což je jedna z forem sexuálního obtěžování. Nemusí ale zůstat jen u slov.

Na ulici může být oběť slovně atakována, pronásledována a v neposlední řadě i fyzicky napadena. Organizace Hollaback se tak snaží otevřít celospolečenskou diskusi a upozornit na rovný přístup na veřejném prostranství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy