Nejtěžší muž světa přežil covid-19. Vážil víc než samec ledního medvěda

Magazín Magazín
29. 9. 2020 11:13
Mexičan Juan Pedro Franco byl v roce 2017 oficiálně komisaři Guinnessovy knihy rekordů prohlášen za nejtěžšího člověka na světě. Váha mladíka se tehdy blížila k 600 kilogramům, což už překračuje i průměrnou váhu samce ledního medvěda. „Je to velmi agresivní nemoc, trpěl jsem bolestí hlavy, celého těla, horečkou, potížemi s dýcháním,“ popsal vyčerpávající boj s covidem-19 dnes už 36letý muž.
Koronavirus porazil nejtěžší muž světa Juan Pedro Franco | Video: Reuters

Díky několikaleté dietě, cvičení a redukci žaludku dnes už Franco váží jen lehce přes 200 kilogramů. Průběh infekce ale i tak komplikovala jeho chronická obstrukční plicní nemoc, cukrovka a vysoký krevní tlak. Franco je přesvědčen, že kdyby měl stejnou váhu jako před lety, uzdravit by se nezvládl.

Mexiko má podle agentury AFP čtvrtý nejvyšší počet obětí covidu-19, hned po USA, Brazílii a Indii. Čtvrtina obětí trpěla nadváhou. Obyvatelé Spojených států mexických mají dlouhodobě potíže s obezitou: co se týká dětí trpících obezitou, jsou první na světě, v počtu obézních dospělých jsou v celosvětových statistikách druzí. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy