Baletku na sklonku života vrátil Čajkovskij do formy. Video dojalo celý svět

Video Video
10. 11. 2020 12:10
Španělka Marta C. Gonzalezová trpící Alzheimerovou chorobou si na záběrech z roku 2019 vzpomněla na choreografii Labutího jezera. V představení účinkovala v 60. letech 20. století jako primabalerína newyorského baletu. Důchodkyně zemřela loni v pečovatelském domě ve španělské Valencii, odkud pochází i záznam. Video viděly prostřednictvím sociálních sítí miliony lidí.
Balerína po letech znovu poslouchá Labutí jezero | Video: Instagram / musicaparadespertar

Záznam zveřejnila minulý týden na svém instagramovém profilu španělská organizace Asociacion Musica para Despertar. Charitativní spolek se věnuje právě účinkům hudby na zlepšení paměti a nálady pacientů trpících Alzheimerovou chorobou.

Video na svém Facebooku sdílel mj. španělský herec Antonio Banderas. "Je to uznání její umělecké vášně a píle," napsal herec v komentáři s tím, že si teď připomínáme rok od úmrtí Gonzalezové. Videa si všimla i další zahraniční média, která vyzdvihují práci s lidmi postiženými stařeckou demencí.

"Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou Alzheimerova nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stadiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat," píše se na stránkách České alzheimerovské společnosti (ČAS).

Podle odhadu ČAS je v Česku přes 150 tisíc lidí trpících demencí. Správnou diagnózu má přitom jen čtvrtina z nich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy