Baletku na sklonku života vrátil Čajkovskij do formy. Video dojalo celý svět

Video Video
10. 11. 2020 12:10
Španělka Marta C. Gonzalezová trpící Alzheimerovou chorobou si na záběrech z roku 2019 vzpomněla na choreografii Labutího jezera. V představení účinkovala v 60. letech 20. století jako primabalerína newyorského baletu. Důchodkyně zemřela loni v pečovatelském domě ve španělské Valencii, odkud pochází i záznam. Video viděly prostřednictvím sociálních sítí miliony lidí.
Balerína po letech znovu poslouchá Labutí jezero | Video: Instagram / musicaparadespertar

Záznam zveřejnila minulý týden na svém instagramovém profilu španělská organizace Asociacion Musica para Despertar. Charitativní spolek se věnuje právě účinkům hudby na zlepšení paměti a nálady pacientů trpících Alzheimerovou chorobou.

Video na svém Facebooku sdílel mj. španělský herec Antonio Banderas. "Je to uznání její umělecké vášně a píle," napsal herec v komentáři s tím, že si teď připomínáme rok od úmrtí Gonzalezové. Videa si všimla i další zahraniční média, která vyzdvihují práci s lidmi postiženými stařeckou demencí.

"Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou Alzheimerova nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stadiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat," píše se na stránkách České alzheimerovské společnosti (ČAS).

Podle odhadu ČAS je v Česku přes 150 tisíc lidí trpících demencí. Správnou diagnózu má přitom jen čtvrtina z nich.

 

Právě se děje

před 40 minutami

EU chystá pravidla pro odstraňování dezinformací, týkají se i politické reklamy

Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování evropské demokracie. Evropská komise proto mimo jiné chystá závazná pravidla pro internetové platformy, které budou muset odstraňovat manipulativní příspěvky. Povinné bude rovněž označování politické reklamy či zveřejňování jejích zadavatelů. Počítá s tím akční plán pro demokracii, který ve čtvrtek představila místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Současná covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených s nemocí či vakcínami. Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků často vytvořených v Rusku či v Číně usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie.

Komise proto chystá řadu závazných návrhů a doporučení v rámci zveřejněného plánu, který se věnuje třem oblastem: boji s dezinformacemi, ochraně transparentnosti voleb a podpoře nezávislých médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy