Nahá Medusa s uříznutou hlavou Persea. Socha se pro ženy stala symbolem spravedlnosti

Magazín Magazín
15. 10. 2020 9:25
Luciano Garbati, argentinský umělec s italskými kořeny, vytvořil sochu Medusy už v roce 2008. Hnutí #MeToo ji o několik let později proměnilo v symbol rovnosti a spravedlnosti. Socha je přímou odpovědí na dílo italského renesančního umělce Benvenuta Celliniho ze 16. století. Jeho socha Persea, který drží v ruce hlavu Medusy, je na náměstí Piazza della Signoria v italské Florencii.
Nahá Medusa s hlavu Persea. Socha se stala symbolem triumfu obětí sexuálního násilí | Video: Reuters

V tragickém mytickém příběhu vyprávěném římským básníkem Ovidiem byla Medusa krásná mladá žena, kterou znásilnil bůh Poseidón. Athéna ji za to potrestala, proměnila ji v hadí monstrum, které jediným pohledem promění muže v kámen. Medusa tak byla potrestána za čin, jehož se stala obětí. Znetvořenou ženu nakonec zabije Perseus, který si její hlavu vystaví jako trofej na štít.

Medusa s hlavou Persea, tedy zcela opačné zpracování původního díla ze 16. století, je novou interpretací této tragédie. Pro mnohé ženy se stala symbolem rovnosti a spravedlnosti. Socha stojí přímo naproti Nejvyššímu soudu New Yorku na Manhattanu, kde se soudí případy trestných činů spojených s násilím na ženách. Za sexuální delikty tu byl odsouzen i hollywoodský producent Harvey Weinstein.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy