Nahá Medusa s uříznutou hlavou Persea. Socha se pro ženy stala symbolem spravedlnosti

Magazín Magazín
15. 10. 2020 9:25
Luciano Garbati, argentinský umělec s italskými kořeny, vytvořil sochu Medusy už v roce 2008. Hnutí #MeToo ji o několik let později proměnilo v symbol rovnosti a spravedlnosti. Socha je přímou odpovědí na dílo italského renesančního umělce Benvenuta Celliniho ze 16. století. Jeho socha Persea, který drží v ruce hlavu Medusy, je na náměstí Piazza della Signoria v italské Florencii.
Nahá Medusa s hlavu Persea. Socha se stala symbolem triumfu obětí sexuálního násilí | Video: Reuters

V tragickém mytickém příběhu vyprávěném římským básníkem Ovidiem byla Medusa krásná mladá žena, kterou znásilnil bůh Poseidón. Athéna ji za to potrestala, proměnila ji v hadí monstrum, které jediným pohledem promění muže v kámen. Medusa tak byla potrestána za čin, jehož se stala obětí. Znetvořenou ženu nakonec zabije Perseus, který si její hlavu vystaví jako trofej na štít.

Medusa s hlavou Persea, tedy zcela opačné zpracování původního díla ze 16. století, je novou interpretací této tragédie. Pro mnohé ženy se stala symbolem rovnosti a spravedlnosti. Socha stojí přímo naproti Nejvyššímu soudu New Yorku na Manhattanu, kde se soudí případy trestných činů spojených s násilím na ženách. Za sexuální delikty tu byl odsouzen i hollywoodský producent Harvey Weinstein.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy