Nahá Medusa s uříznutou hlavou Persea. Socha se pro ženy stala symbolem spravedlnosti

Magazín Magazín
15. 10. 2020 9:25
Luciano Garbati, argentinský umělec s italskými kořeny, vytvořil sochu Medusy už v roce 2008. Hnutí #MeToo ji o několik let později proměnilo v symbol rovnosti a spravedlnosti. Socha je přímou odpovědí na dílo italského renesančního umělce Benvenuta Celliniho ze 16. století. Jeho socha Persea, který drží v ruce hlavu Medusy, je na náměstí Piazza della Signoria v italské Florencii.
Nahá Medusa s hlavu Persea. Socha se stala symbolem triumfu obětí sexuálního násilí | Video: Reuters

V tragickém mytickém příběhu vyprávěném římským básníkem Ovidiem byla Medusa krásná mladá žena, kterou znásilnil bůh Poseidón. Athéna ji za to potrestala, proměnila ji v hadí monstrum, které jediným pohledem promění muže v kámen. Medusa tak byla potrestána za čin, jehož se stala obětí. Znetvořenou ženu nakonec zabije Perseus, který si její hlavu vystaví jako trofej na štít.

Medusa s hlavou Persea, tedy zcela opačné zpracování původního díla ze 16. století, je novou interpretací této tragédie. Pro mnohé ženy se stala symbolem rovnosti a spravedlnosti. Socha stojí přímo naproti Nejvyššímu soudu New Yorku na Manhattanu, kde se soudí případy trestných činů spojených s násilím na ženách. Za sexuální delikty tu byl odsouzen i hollywoodský producent Harvey Weinstein.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy