Nahá Medusa s uříznutou hlavou Persea. Socha se pro ženy stala symbolem spravedlnosti

Magazín Magazín
15. 10. 2020 9:25
Luciano Garbati, argentinský umělec s italskými kořeny, vytvořil sochu Medusy už v roce 2008. Hnutí #MeToo ji o několik let později proměnilo v symbol rovnosti a spravedlnosti. Socha je přímou odpovědí na dílo italského renesančního umělce Benvenuta Celliniho ze 16. století. Jeho socha Persea, který drží v ruce hlavu Medusy, je na náměstí Piazza della Signoria v italské Florencii.
Nahá Medusa s hlavu Persea. Socha se stala symbolem triumfu obětí sexuálního násilí | Video: Reuters

V tragickém mytickém příběhu vyprávěném římským básníkem Ovidiem byla Medusa krásná mladá žena, kterou znásilnil bůh Poseidón. Athéna ji za to potrestala, proměnila ji v hadí monstrum, které jediným pohledem promění muže v kámen. Medusa tak byla potrestána za čin, jehož se stala obětí. Znetvořenou ženu nakonec zabije Perseus, který si její hlavu vystaví jako trofej na štít.

Medusa s hlavou Persea, tedy zcela opačné zpracování původního díla ze 16. století, je novou interpretací této tragédie. Pro mnohé ženy se stala symbolem rovnosti a spravedlnosti. Socha stojí přímo naproti Nejvyššímu soudu New Yorku na Manhattanu, kde se soudí případy trestných činů spojených s násilím na ženách. Za sexuální delikty tu byl odsouzen i hollywoodský producent Harvey Weinstein.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy