Matce autistického mladíka našli 12 nádorů. Syna s sebou musela brát i na ozařování

Magazín Magazín
22. 2. 2021 9:15
"Raději ho budu krmit od rána do večera než zažít jeden záchvat agrese," shrnuje Olga Smělíková, matka dospělého syna s autismem, zkušenost posledního roku.
Matce autistického mladíka našli 12 nádorů. Syna sebou musela brát i na ozařování | Video: Naděje pro děti úplňku

Dospělý syn Voloďa má poruchu autistického spektra a vážné funkční postižení. Není schopen ani základní sebeobsluhy, a tak vyžaduje neustálou péči. Výjimkou nebyla ani situace, kdy Olze Smělíkové lékaři diagnostikovali rakovinu a v těle jí objevili 12 nádorů. I na ozařování ji tak syn doprovázel.

Situace se dramaticky zhoršila během pandemie, kdy Voloďovy záchvaty agrese začaly nabírat na intenzitě i četnosti: "Nemohu mu vysvětlit, proč musí zůstat doma, už nevím, co mám vymyslet, hlavně aby si neubližoval," popisuje matka každodenní realitu v dalším díle dokuseriálu Děti úplňku. 

A přestože matce nutné péče o syna i stresové zátěže zásadně přibylo, stát na to zareagoval paradoxně. Při pravidelném přezkoumání stavu snížil Smělíkovým příspěvek na péči ze čtvrtého na třetí stupeň. Rodina tak rázem přišla o šest tisíc korun.

Důvodem snížení, jaké zažilo mnoho podobných rodin, je metodika posuzování příspěvku. Ta standardně v procesu posuzování zkoumá jen, jestli je člověk schopný zvládat základní životní potřeby, najíst se, obléci, mluvit, dojít si na toaletu.

Fenomény, jako je například právě agrese, sebepoškozování či ohrožující chování, lékaři často vůbec nezohlední, přestože jsou pro pečující osobu mnohem náročnější a hůře zvladatelné než třeba pomoc s obouváním. V případě Volodi tak o snížení podpory rozhodl fakt, že dokáže sám sníst čokoládový jogurt. 

Hyperaktivní dítě se proměnilo v hadrovou panenku. Usměje se tak jednou za měsíc | Video: Naděje pro děti úplňku
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy