Matce autistického mladíka našli 12 nádorů. Syna s sebou musela brát i na ozařování

Magazín Magazín
22. 2. 2021 9:15
"Raději ho budu krmit od rána do večera než zažít jeden záchvat agrese," shrnuje Olga Smělíková, matka dospělého syna s autismem, zkušenost posledního roku.
Matce autistického mladíka našli 12 nádorů. Syna sebou musela brát i na ozařování | Video: Naděje pro děti úplňku

Dospělý syn Voloďa má poruchu autistického spektra a vážné funkční postižení. Není schopen ani základní sebeobsluhy, a tak vyžaduje neustálou péči. Výjimkou nebyla ani situace, kdy Olze Smělíkové lékaři diagnostikovali rakovinu a v těle jí objevili 12 nádorů. I na ozařování ji tak syn doprovázel.

Situace se dramaticky zhoršila během pandemie, kdy Voloďovy záchvaty agrese začaly nabírat na intenzitě i četnosti: "Nemohu mu vysvětlit, proč musí zůstat doma, už nevím, co mám vymyslet, hlavně aby si neubližoval," popisuje matka každodenní realitu v dalším díle dokuseriálu Děti úplňku. 

A přestože matce nutné péče o syna i stresové zátěže zásadně přibylo, stát na to zareagoval paradoxně. Při pravidelném přezkoumání stavu snížil Smělíkovým příspěvek na péči ze čtvrtého na třetí stupeň. Rodina tak rázem přišla o šest tisíc korun.

Důvodem snížení, jaké zažilo mnoho podobných rodin, je metodika posuzování příspěvku. Ta standardně v procesu posuzování zkoumá jen, jestli je člověk schopný zvládat základní životní potřeby, najíst se, obléci, mluvit, dojít si na toaletu.

Fenomény, jako je například právě agrese, sebepoškozování či ohrožující chování, lékaři často vůbec nezohlední, přestože jsou pro pečující osobu mnohem náročnější a hůře zvladatelné než třeba pomoc s obouváním. V případě Volodi tak o snížení podpory rozhodl fakt, že dokáže sám sníst čokoládový jogurt. 

Hyperaktivní dítě se proměnilo v hadrovou panenku. Usměje se tak jednou za měsíc | Video: Naděje pro děti úplňku
 

Právě se děje

Další zprávy