Dobrovolníci dodávají #Energiilékařům. Zdravotníkům opět rozváží jídlo i podporu

Magazín Magazín
27. 10. 2020 16:25
"Hlavně aby se to dalo rychle sníst, mělo to vysoký zdroj energie a malý objem," vysvětluje zdravotní sestra na facebookových stránkách iniciativy Energii lékařům, co musí splňovat jídlo, které zdravotníky povzbudí a neuspí. Balíčky takových potravin teď rozvážejí dobrovolníci po celé České republice, stejně jako v první, jarní vlně pandemie koronaviru.
Dobrovolníci opět dodávají #Energiilékařům. Zdravotníkům rozváží jídlo i radost | Video: Aktuálně.cz, Energii lékařům

V čele iniciativy #Energiilékařům stojí kosmický inženýr a vědec Jan Lukačevič. Zjistil, že zdravotníkům chybí základní čas na odpočinek, natož na pravidelnou stravu: "Řekli jsme si tedy, že pošleme zdravotníkům energii, a to doslova formou snadno konzumovatelných potravin. Zdá se to jako banalita, ale podle samotných zdravotníků je to opravdu užitečný servis."

Mladík tedy kromě dobrovolníků a dárců začal shánět i dodavatele nutričně hodnotných potravin, aby mohl do krabic skládat energetické tyčinky, oříšky, sušené ovoce, kávu a mnoho dalšího.

Během jarní vlny pandemie koronaviru se podařilo doručit 66 tisíc balíčků. Stejný cíl mají dobrovolníci i během podzimní pandemické vlny, i když přiznávají, že vlna solidarity už není taková jako před pár měsíci: "Naději vystřídala bezmoc, solidarita jako by se vytrácela. My ale stále věříme, že má smysl pomáhat a měnit věci k lepšímu," stojí na stránkách, kde je možné do sbírky přispět i se přihlásit jako dobrovolník zde.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy