Dobrovolníci dodávají #Energiilékařům. Zdravotníkům opět rozváží jídlo i podporu

Magazín Magazín
27. 10. 2020 16:25
"Hlavně aby se to dalo rychle sníst, mělo to vysoký zdroj energie a malý objem," vysvětluje zdravotní sestra na facebookových stránkách iniciativy Energii lékařům, co musí splňovat jídlo, které zdravotníky povzbudí a neuspí. Balíčky takových potravin teď rozvážejí dobrovolníci po celé České republice, stejně jako v první, jarní vlně pandemie koronaviru.
Dobrovolníci opět dodávají #Energiilékařům. Zdravotníkům rozváží jídlo i radost | Video: Aktuálně.cz, Energii lékařům

V čele iniciativy #Energiilékařům stojí kosmický inženýr a vědec Jan Lukačevič. Zjistil, že zdravotníkům chybí základní čas na odpočinek, natož na pravidelnou stravu: "Řekli jsme si tedy, že pošleme zdravotníkům energii, a to doslova formou snadno konzumovatelných potravin. Zdá se to jako banalita, ale podle samotných zdravotníků je to opravdu užitečný servis."

Mladík tedy kromě dobrovolníků a dárců začal shánět i dodavatele nutričně hodnotných potravin, aby mohl do krabic skládat energetické tyčinky, oříšky, sušené ovoce, kávu a mnoho dalšího.

Během jarní vlny pandemie koronaviru se podařilo doručit 66 tisíc balíčků. Stejný cíl mají dobrovolníci i během podzimní pandemické vlny, i když přiznávají, že vlna solidarity už není taková jako před pár měsíci: "Naději vystřídala bezmoc, solidarita jako by se vytrácela. My ale stále věříme, že má smysl pomáhat a měnit věci k lepšímu," stojí na stránkách, kde je možné do sbírky přispět i se přihlásit jako dobrovolník zde.

 

Právě se děje

před 41 minutami

EU chystá pravidla pro odstraňování dezinformací, týkají se i politické reklamy

Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování evropské demokracie. Evropská komise proto mimo jiné chystá závazná pravidla pro internetové platformy, které budou muset odstraňovat manipulativní příspěvky. Povinné bude rovněž označování politické reklamy či zveřejňování jejích zadavatelů. Počítá s tím akční plán pro demokracii, který ve čtvrtek představila místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Současná covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených s nemocí či vakcínami. Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků často vytvořených v Rusku či v Číně usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie.

Komise proto chystá řadu závazných návrhů a doporučení v rámci zveřejněného plánu, který se věnuje třem oblastem: boji s dezinformacemi, ochraně transparentnosti voleb a podpoře nezávislých médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy