Časosběrné video: Budova školy "odkráčela" šedesát metrů na robotických nohou

Video Video
11. 11. 2020 12:20
Unikátní akci přesunu budovy zorganizovali na přelomu října a listopadu v čínské Šanghaji. Pětipodlažní základní škola o váze 7 600 tun musela ustoupit stavbě nového obchodního centra. Inženýři k přesunu použili 198 robotických nohou, které "ušly" za 18 dní 62 metrů. Podívejte se na časosběrné video.
Přesun čínské základní školy v Šanghaji | Video: Associated Press

Zápis v Guinnessově knize rekordů však škola nepřepíše. Stále zůstává gotickému kostelu v Mostě, který byl přesunut v říjnu 1975 o 841 metrů. Byl totiž mnohem těžší - váha gotického zdiva činila 9 600 tun a celková váha přepravovaného kolosu nakonec činila úctyhodných 12 tisíc tun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy