Časosběrné video: Budova školy "odkráčela" šedesát metrů na robotických nohou

Video Video
11. 11. 2020 12:20
Unikátní akci přesunu budovy zorganizovali na přelomu října a listopadu v čínské Šanghaji. Pětipodlažní základní škola o váze 7 600 tun musela ustoupit stavbě nového obchodního centra. Inženýři k přesunu použili 198 robotických nohou, které "ušly" za 18 dní 62 metrů. Podívejte se na časosběrné video.
Přesun čínské základní školy v Šanghaji | Video: Associated Press

Zápis v Guinnessově knize rekordů však škola nepřepíše. Stále zůstává gotickému kostelu v Mostě, který byl přesunut v říjnu 1975 o 841 metrů. Byl totiž mnohem těžší - váha gotického zdiva činila 9 600 tun a celková váha přepravovaného kolosu nakonec činila úctyhodných 12 tisíc tun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy