Bill Gates ochutnal vodu z výkalů. Je to budoucnost, říká

jaz
9. 1. 2015 7:50
Americký miliardář hledá řešení nedostatku pitné vody v rozvojových zemích. Záchranu vidí ve zpracování lidských výkalů.
Foto: YouTube

Praha – Miliardář a filantrop Bill Gates finančně podpořil společnost vyvíjející stroj, který by měl v rozvojových zemích vytvářet pitnou vodu. Omniprocessor, jak se vynález jmenuje, sestrojili inženýři z amerického Seattlu. Přístroj dokáže změnit lidské exkrementy na čistou pitnou vodu a navíc si zvládne vyrobit dostatek energie, takže je naprosto soběstačný.

Bill Gates představil nový systém pro rozvojové země.
Bill Gates představil nový systém pro rozvojové země. | Video: YouTube

V zemích třetího světa je totiž taková voda nad zlato, a jak uvádí Gates na svém blogu, klasický systém odpadních vod tam vůbec nefunguje. Až dvě miliardy lidí využívají suché latríny nebo jednoduše přírodu. Neodváděné výkaly tak kontaminují podzemní vody, což má za následek šíření nemocí i smrt ročně až 700 tisíc dětí.

"Pokud se nám podaří vyvinout bezpečný a cenově dostupný způsob, jak se zbavit fekálií, můžeme zabránit mnohým úmrtím a pomoci více dětem zdravě vyrůst," napsal Gates v prohlášení na svém blogu s tím, že toalety západního typu nejsou pro chudé oblasti řešením. Masivní infrastruktura kanalizací by totiž byla velmi nákladná.

100 tisíc lidí vyprodukuje 86 tisíc litrů pitné vody

Bezpečnost a cenovou dostupnost splňuje právě Omniprocessor, který vysuší výkaly při jednom tisíci stupňů Celsia, takže při zpracování ani nevznikne nepříjemný zápach. Tuhý odpad se pak používá k výrobě elektřiny. Pára se dále čistí a stáčí jako pitná voda.

"Díval jsem se na hromady trusu na běžícím páse, které poté padaly do velkého koše. Vydaly se do stroje, kde se vařily a čistily. O pár minut později jsem ochutnal výsledek: sklenici lahodné pitné vody," napsal Bill Gates o první zkušenosti s vodou vyrobenou z výkalů s tím, že je chutná jako jakákoli běžná balená voda, a neměl by tedy žádný problém ji pít každý den.

Čistička ještě není provozuschopná, firma teprve spouští pilotní program v senegalském Dakaru, kde ho budou inženýři řídit dálkově pomocí kamer a čidel. Gates přesto doufá, že už je jen otázkou času, kdy se začne jednat s partnery z rozvojových zemí, kteří by mohli Omniprocessor začít provozovat. Jak totiž známý filantrop uvádí, odhadem 100 tisíc lidí vyprodukuje denně díky projektu až 86 tisíc litrů pitné vody a 250 kW elektřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy