Bělorusko nehraje fair play, varuje kampaň před MS v hokeji

Magazín Magazín
6. 5. 2014 11:03
"Tvrdá hra k hokeji patří, ale tohle už je možná příliš," praví se v parodii na hokejové studio při záběrech policejního násilí v Bělorusku.
"Přijde mi, že trenér si je tvrdé hry svých svěřenců dobře vědom..."
"Přijde mi, že trenér si je tvrdé hry svých svěřenců dobře vědom..." | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Minsk - Nadcházející MS v hokeji v běloruském Minsku přijímají ochránci lidských práv s podobným "nadšením" jako například letní olympiádu v Pekingu v roce 2008 či letošní zimní olympijské hry v Soči.  

"V hokeji se hraje fair play. O Bělorusku, kde se letošní hokejové mistrovství koná, se to ovšem dá říct jen stěží. Kampaň Fandím lidským právům v Bělorusku upozorňuje na to, že tamní režim dlouhodobě zavírá, šikanuje a umlčuje nejen novináře, obhájce lidských práv a další aktivisty, ale i obyčejné občany," upozorňuje nezisková organizace Člověk v tísni.

Neziskovka všechny zúčastněné státy i jejich fanoušky varuje, že vláda diktátora Alexandra Lukašenka se bude snažit hokejové mistrovství využít pro svoje účely.

Videospot kampaně Fandím lidským právům v Bělorusku: "Tvrdá hra k hokeji patří, ale tohle už je možná příliš..."
Videospot kampaně Fandím lidským právům v Bělorusku: "Tvrdá hra k hokeji patří, ale tohle už je možná příliš..." | Video:

"Fanoušci a hosté z celého světa uvidí jen pečlivě připravený zlomek běloruské země a jejích obyvatel bez věznic s politickými vězni, bitím demonstrantů i každodenní šikany občanů státem. Nechceme, aby návštěvníci mistrovství byli zneužiti pro šíření této zkreslené reality o spokojeném Bělorusku a jeho usměvavých občanech," praví se na webu kampaně Beloruskastridacka.cz.

Její součástí je i videospot, který paroduje studio hokejového šampionátu. Místo hokejových momentů rozebírá elektronickou tužkou tvrdé fauly policie proti demonstrujícím občanům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy