Bělorusko nehraje fair play, varuje kampaň před MS v hokeji

Magazín Magazín
6. 5. 2014 11:03
"Tvrdá hra k hokeji patří, ale tohle už je možná příliš," praví se v parodii na hokejové studio při záběrech policejního násilí v Bělorusku.
"Přijde mi, že trenér si je tvrdé hry svých svěřenců dobře vědom..."
"Přijde mi, že trenér si je tvrdé hry svých svěřenců dobře vědom..." | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Minsk - Nadcházející MS v hokeji v běloruském Minsku přijímají ochránci lidských práv s podobným "nadšením" jako například letní olympiádu v Pekingu v roce 2008 či letošní zimní olympijské hry v Soči.  

"V hokeji se hraje fair play. O Bělorusku, kde se letošní hokejové mistrovství koná, se to ovšem dá říct jen stěží. Kampaň Fandím lidským právům v Bělorusku upozorňuje na to, že tamní režim dlouhodobě zavírá, šikanuje a umlčuje nejen novináře, obhájce lidských práv a další aktivisty, ale i obyčejné občany," upozorňuje nezisková organizace Člověk v tísni.

Neziskovka všechny zúčastněné státy i jejich fanoušky varuje, že vláda diktátora Alexandra Lukašenka se bude snažit hokejové mistrovství využít pro svoje účely.

Videospot kampaně Fandím lidským právům v Bělorusku: "Tvrdá hra k hokeji patří, ale tohle už je možná příliš..."
Videospot kampaně Fandím lidským právům v Bělorusku: "Tvrdá hra k hokeji patří, ale tohle už je možná příliš..." | Video:

"Fanoušci a hosté z celého světa uvidí jen pečlivě připravený zlomek běloruské země a jejích obyvatel bez věznic s politickými vězni, bitím demonstrantů i každodenní šikany občanů státem. Nechceme, aby návštěvníci mistrovství byli zneužiti pro šíření této zkreslené reality o spokojeném Bělorusku a jeho usměvavých občanech," praví se na webu kampaně Beloruskastridacka.cz.

Její součástí je i videospot, který paroduje studio hokejového šampionátu. Místo hokejových momentů rozebírá elektronickou tužkou tvrdé fauly policie proti demonstrujícím občanům.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy