"Sedmiletý Mozart": Hyperaktivní virtuos, který dobyl USA

jaz
21. 1. 2014 17:13
Hudebního génia Eliase Phoenixe pozvala do svého pořadu moderátorka Ellen DeGeneres. Přítomné diváky uhranul svým energickým chováním a virtuózní hrou na klavír.
Elias Phoenix
Elias Phoenix | Foto: youtube

Elias Phoenix měl dva velké sny, které se mu v pouhých sedmi letech splnily. Toužil si zahrát v newyorské Carnegie Hall, což se mu loňský rok povedlo v rámci mezinárodní soutěže mladých talentů. Druhý sen se stal skutečností, když vystoupil v talk show moderátorky Ellen DeGeneres.

"Právě jsem dokončila natáčení jednoho z nejpamátnějších rozhovorů, které jsem kdy udělala, a to se sedmiletým chlapcem. Musíte to vidět, abyste uvěřili," napsala na svůj Twitter Ellen Degeneres poté, co si Eliase nedávno pozvala do své show.

Hudební virtuos

Elias měl velmi těžké začátky. Narodil se jako jedno z dvojčat ve 30. týdnu těhotenství a vážil pouhé 1,361 kila. Víc jak měsíc musel zůstat v nemocnici, než si ho spolu s o minutu mladším bratrem dvojčetem mohli rodiče odvést domů.

Sedmiletý chlapec ohromil hrou na klavír.
Sedmiletý chlapec ohromil hrou na klavír. | Video:

Oba chlapci ale skvěle prospívali, už ve třech letech začali chodit na hodiny klavíru, věnovali se zpěvu i rapu.

Rodiče to kvůli Eliasově hyperaktivitě nemají se synem vůbec jednoduché. Chlapcova energičnost je zřejmě důsledkem předčasného porodu. Není bez zajímavosti, že mezi Eliasovy velké hudební vzory patří Wolfgang Amadeus Mozart, jenž trpěl poruchou zvanou Tourettův syndrom, který se u slavného muzikanta projevoval poruchami pozornosti a hyperaktivitou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu, kvůli epidemii se odkládat nebude

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu od 27. března do 11. května i za současné epidemické situace. Kvůli koronavirové nákaze se odkládat nebude. Souhlasilo s tím ministerstvo zdravotnictví a potvrdil to Ústřední krizový štáb. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí sčítání Jolana Voldánová.

O případném odkladu jednal krizový štáb před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví mělo posoudit, zda by nebylo kvůli epidemii vhodné cenzus odsunout. Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil posunutí o půl roku. Bylo by k tomu nutné změnit zákon. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček uvedl, že podle nynější normy by bylo možné odložit konání o 30 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy