FOTO Ženy po mastektomii. Sebevědomí jim vrací tetování

pej
20. 1. 2014 0:00
Nezisková organizace P.INK (Personal Ink) vrací sebevědomí ženám, které podstoupily mastektomii.
Personal Ink
Personal Ink | Foto: Gigi Stoll/www.gigistoll.com

New York- Začátek příběhu sdružení P.INK souvisí se jménem Američanky Molly Ortwein, které byla diagnostikována rakovina prsu a podstoupila oboustrannou mastektomii.

Po invazivním zákroku, při kterém přišla o obě ňadra, šla na rekonstrukční plastickou operaci. Prsy získala zpátky, ale stále zůstala zjizvená. A nehezká, jak sama tvrdila. Po dlouhé úvaze se rozhodla nechat se tetovat, což se ukázalo jako východisko, jak si poprsí vkusně a kreativně zkrášlit.

Po mnoha diskusích s bratrem, odborníkem na reklamu, založila neziskovou organizaci P.INK, která pomáhá i ostatním ženám se stejnými problémy. V USA totiž žije 2,6 miliónů žen, které sice zvítězily nad rakovinou prsu, ale 56% z nich zůstaly po mastektomii ošklivé jizvy.

Video Tetování Molly Ortwein
Video Tetování Molly Ortwein | Video: YouTube

"Mastektomie i následná rekonstrukce zanechávají na těle nehezké stopy. To je důvod, proč jsem se rozhodla zahájit projekt P.INK," vysvětlila Molly.

Organizace byla založena v prosinci roku 2012. Za svůj hlavní cíl si vytyčila poskytnout pacientkám po mastektomii inspiraci na tetování a kontakty na kvalifikované tatéry.

Pro šíření své myšlenky používá platformu sociální sítě Pinterest, která je podle průzkumů využívána převážně ženami. V současnosti má stránka více než 6700 následovníků.

V roce 2014 hodlá organizace uspořádat akce, na nichž se budou moct tatéři a potenciální klientky potkávat osobně. V loňském roce se Den s P.INK konal v New Yorku.  

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen na světě. Každý rok onemocní touto zhoubnou nemocí 1,4 miliónů žen.

 

Právě se děje

Další zprávy