FOTO Ženy po mastektomii. Sebevědomí jim vrací tetování

pej
20. 1. 2014 0:00
Nezisková organizace P.INK (Personal Ink) vrací sebevědomí ženám, které podstoupily mastektomii.
Personal Ink
Personal Ink | Foto: Gigi Stoll/www.gigistoll.com

New York- Začátek příběhu sdružení P.INK souvisí se jménem Američanky Molly Ortwein, které byla diagnostikována rakovina prsu a podstoupila oboustrannou mastektomii.

Po invazivním zákroku, při kterém přišla o obě ňadra, šla na rekonstrukční plastickou operaci. Prsy získala zpátky, ale stále zůstala zjizvená. A nehezká, jak sama tvrdila. Po dlouhé úvaze se rozhodla nechat se tetovat, což se ukázalo jako východisko, jak si poprsí vkusně a kreativně zkrášlit.

Po mnoha diskusích s bratrem, odborníkem na reklamu, založila neziskovou organizaci P.INK, která pomáhá i ostatním ženám se stejnými problémy. V USA totiž žije 2,6 miliónů žen, které sice zvítězily nad rakovinou prsu, ale 56% z nich zůstaly po mastektomii ošklivé jizvy.

Video Tetování Molly Ortwein
Video Tetování Molly Ortwein | Video: YouTube

"Mastektomie i následná rekonstrukce zanechávají na těle nehezké stopy. To je důvod, proč jsem se rozhodla zahájit projekt P.INK," vysvětlila Molly.

Organizace byla založena v prosinci roku 2012. Za svůj hlavní cíl si vytyčila poskytnout pacientkám po mastektomii inspiraci na tetování a kontakty na kvalifikované tatéry.

Pro šíření své myšlenky používá platformu sociální sítě Pinterest, která je podle průzkumů využívána převážně ženami. V současnosti má stránka více než 6700 následovníků.

V roce 2014 hodlá organizace uspořádat akce, na nichž se budou moct tatéři a potenciální klientky potkávat osobně. V loňském roce se Den s P.INK konal v New Yorku.  

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen na světě. Každý rok onemocní touto zhoubnou nemocí 1,4 miliónů žen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy