Video: Nezamknuté kolo? V Hradci bylo pryč za 4 minuty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 7. 2013 16:20
Kolo zmizelo ve většině testovaných měst. Kromě Pardubic, Jihlavy a Budějovic
Zloděj přišel v Hradci Králové za čtyři minuty.
Zloděj přišel v Hradci Králové za čtyři minuty. | Foto: http://www.bezkola.cz

Hradec Králové/Praha - Nezabezpečené jízdní kolo ukradnou zloději v průměru za necelé dvě hodiny. Délka této lhůty ale hodně záleží na místě. Zatímco v Hradci Králové vydrželo kolo jen čtyři minuty, v sousedních Pardubicích ho nikdo neukradl.

Vyplývá to z průzkumu České pojišťovny, která umístila poblíž center 14 českých krajských měst nezabezpečené jízdní kolo.

Za jak dlouho přijdete o kolo?

Město Za jak dlouho bylo kolo ukradeno? České Budějovice neukradeno Jihlava neukradeno Pardubice neukradeno Hradec Králové 4 minuty Brno 26 minut Liberec 41 minut Ostrava 52 minut Praha 1 hodina Kladno 1 hodina 18 minut Zlín 1 hodina 46 minut Karlovy Vary 2 hodiny 25 minut Ústí nad Labem 3 hodiny 20 minut Plzeň 4 hodiny 45 minut Olomouc 4 hodiny 55 minut

Zdroj: Bezkola.cz

Nejrychleji "zmizelo" jízdní kolo v Hradci Králové, a to za pouhé čtyři minuty. Naopak v Českých Budějovicích, Jihlavě a Pardubicích zůstalo kolo bez povšimnutí.

Česká pojišťovna umístila nezabezpečené jízdní kolo ve 14 vybraných městech v rámci projektu Bez kola. Cílem projektu je formou nadsázky poukázat na stále se zvyšující počet krádeží kol a také upozornit na možnosti jejich pojištění.

Po celou dobu kola sledovala skrytá kamera, jejíž reálné záběry z místa činu je možné získat na adrese www.bezkola.cz. Zároveň s kamerou pak stopky měřily, za jak dlouho bude kolo ukradeno.

"Zatímco u celé řady jiných měst bylo možné před samotnou krádeží sledovat jisté plánování nebo váhání, v Hradci Králové se jednalo o rychlou a spontánní akci. Muž, který šel okolo, si všiml nezamčeného kola, jednoduše ho vzal a odjel na něm," uvedl Jan Marek z České pojišťovny.

Po čtyřech minutách od opření kola o fasádu domu se ho ujmul relativně nenápadný mladší muž. Bez rozmýšlení a zjevného plánování - zkrátka jakoby nic. Celá akce trvala méně než deset vteřin.

Pardubice: Narychlo odložené kolo? Běžná věc

Naopak v Českých Budějovicích či Jihlavě odložené kolo žádné zvláštní emoce podle pojišťovny nevyvolalo. V Pardubicích pak kolo upoutalo pozornost zaměstnance pošty, ale pouze proto, že mu stálo v cestě při vybírání schránky.

V tomto městě cyklistů jsou porůznu opřené a položené bicykly na každém rohu, o jedno opřené kolo víc už tedy mnoho rozruchu nenadělá. O odložené kolo v průběhu dne nejevil nikdo žádný výrazný zájem, pouze zmíněný poštovní doručovatel ho přesunul na trávu, aby se mohl dostat do schránky. Z trávníku ho už nikdo během sledované doby nezvedl.

Nicméně to neznamená, že by se tu kola nekradla, a to nejen ta nezamčená.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další unikátní situace pak vznikla v Brně. Tam zdánlivě opuštěné kolo zaujalo skupinu dětí a jedno z nich povzbuzované druhým se nakonec kola "ujalo". "Z celé situace přitom bylo zřejmé, že si uvědomují vážnost svého jednání," uvedl Marek.

Organizovaně pak bylo kolo ukradeno v Karlových Varech či Plzni. V obou městech se kol zmocnily organizované skupinky, které před samotným činem důkladně prozkoumaly jak samotné kolo, tak jeho okolí.

Loni řešila policie na území ČR téměř 8000 krádeží kol. Pojišťovna k tomu uvedla, že téměř 90 procent lidí vůbec netuší, zda a jak si lze kolo pojistit.

Tři neukradená kola věnuje Česká pojišťovna na dobročinné účely.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy