Video: Nezamknuté kolo? V Hradci bylo pryč za 4 minuty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 7. 2013 16:20
Kolo zmizelo ve většině testovaných měst. Kromě Pardubic, Jihlavy a Budějovic
Zloděj přišel v Hradci Králové za čtyři minuty.
Zloděj přišel v Hradci Králové za čtyři minuty. | Foto: http://www.bezkola.cz

Hradec Králové/Praha - Nezabezpečené jízdní kolo ukradnou zloději v průměru za necelé dvě hodiny. Délka této lhůty ale hodně záleží na místě. Zatímco v Hradci Králové vydrželo kolo jen čtyři minuty, v sousedních Pardubicích ho nikdo neukradl.

Vyplývá to z průzkumu České pojišťovny, která umístila poblíž center 14 českých krajských měst nezabezpečené jízdní kolo.

Za jak dlouho přijdete o kolo?

Město Za jak dlouho bylo kolo ukradeno? České Budějovice neukradeno Jihlava neukradeno Pardubice neukradeno Hradec Králové 4 minuty Brno 26 minut Liberec 41 minut Ostrava 52 minut Praha 1 hodina Kladno 1 hodina 18 minut Zlín 1 hodina 46 minut Karlovy Vary 2 hodiny 25 minut Ústí nad Labem 3 hodiny 20 minut Plzeň 4 hodiny 45 minut Olomouc 4 hodiny 55 minut

Zdroj: Bezkola.cz

Nejrychleji "zmizelo" jízdní kolo v Hradci Králové, a to za pouhé čtyři minuty. Naopak v Českých Budějovicích, Jihlavě a Pardubicích zůstalo kolo bez povšimnutí.

Česká pojišťovna umístila nezabezpečené jízdní kolo ve 14 vybraných městech v rámci projektu Bez kola. Cílem projektu je formou nadsázky poukázat na stále se zvyšující počet krádeží kol a také upozornit na možnosti jejich pojištění.

Po celou dobu kola sledovala skrytá kamera, jejíž reálné záběry z místa činu je možné získat na adrese www.bezkola.cz. Zároveň s kamerou pak stopky měřily, za jak dlouho bude kolo ukradeno.

"Zatímco u celé řady jiných měst bylo možné před samotnou krádeží sledovat jisté plánování nebo váhání, v Hradci Králové se jednalo o rychlou a spontánní akci. Muž, který šel okolo, si všiml nezamčeného kola, jednoduše ho vzal a odjel na něm," uvedl Jan Marek z České pojišťovny.

Po čtyřech minutách od opření kola o fasádu domu se ho ujmul relativně nenápadný mladší muž. Bez rozmýšlení a zjevného plánování - zkrátka jakoby nic. Celá akce trvala méně než deset vteřin.

Pardubice: Narychlo odložené kolo? Běžná věc

Naopak v Českých Budějovicích či Jihlavě odložené kolo žádné zvláštní emoce podle pojišťovny nevyvolalo. V Pardubicích pak kolo upoutalo pozornost zaměstnance pošty, ale pouze proto, že mu stálo v cestě při vybírání schránky.

V tomto městě cyklistů jsou porůznu opřené a položené bicykly na každém rohu, o jedno opřené kolo víc už tedy mnoho rozruchu nenadělá. O odložené kolo v průběhu dne nejevil nikdo žádný výrazný zájem, pouze zmíněný poštovní doručovatel ho přesunul na trávu, aby se mohl dostat do schránky. Z trávníku ho už nikdo během sledované doby nezvedl.

Nicméně to neznamená, že by se tu kola nekradla, a to nejen ta nezamčená.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další unikátní situace pak vznikla v Brně. Tam zdánlivě opuštěné kolo zaujalo skupinu dětí a jedno z nich povzbuzované druhým se nakonec kola "ujalo". "Z celé situace přitom bylo zřejmé, že si uvědomují vážnost svého jednání," uvedl Marek.

Organizovaně pak bylo kolo ukradeno v Karlových Varech či Plzni. V obou městech se kol zmocnily organizované skupinky, které před samotným činem důkladně prozkoumaly jak samotné kolo, tak jeho okolí.

Loni řešila policie na území ČR téměř 8000 krádeží kol. Pojišťovna k tomu uvedla, že téměř 90 procent lidí vůbec netuší, zda a jak si lze kolo pojistit.

Tři neukradená kola věnuje Česká pojišťovna na dobročinné účely.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy