VIDEO McDonald's přiznal, jak opravdu vyrábí hranolky

jaz
27. 1. 2015 8:40
Společnost provozující fastfoody po celém světě reaguje na spekulace posledních let a poodhaluje zákulisí vzniku svých produktů.
Foto: YouTube

Praha McDonald's zveřejnil video ze svého závodu, kde vznikají pověstné hranolky. Snaží se tak vyvrátit spekulace, které o jídle z rychlého občerstvení kolují. Společnost tvrdí, že základem jsou kvalitní brambory, které se nijak nemelou, ale jen obohacují určitými surovinami. Ty pak dodávají hranolkům specifickou chuť.

Čištění, krájení, mytí, smažení, zmrazování a balení. Tak vznikají hranolky.
Čištění, krájení, mytí, smažení, zmrazování a balení. Tak vznikají hranolky. | Video: YouTube

McDonald's publikoval kromě videa na svých stránkách i seznam ingrediencí, které jejich hranolky obsahují, a rázem se z pravých brambor stává chemicky upravená kalorická bomba.

Po oloupání brambor a jejich nakrájení se proženou lázní plnou rostlinného oleje, přírodního aromatu hovězího masa, kyseliny citrónové, difosforečnanu disodného, soli a dalších konzervantů.

Ještě než se takto vylepšené hranolky zabalí a odešlou na pobočky rychlého občerstvení, nastává fáze smažení v rostlinném řepkovém, sojovém a hydrogenovaném oleji. Ten obsahuje řadu konzervantů a látek na podporu vůně a barvy, aby brambory nezešedly.

McDonald's jde s pravdou ven

Společnost McDonald's pro Českou a Slovenskou republiku ale upozorňuje, že složení amerických hranolek neodpovídá těm tuzemským.

"Hranolky vyrobené z čerstvých brambor jsou pouze ošetřeny dextrózou v koncentraci desetiny procenta (roztok přírodního cukru používaný ke standardizaci barvy) a stabilizátorem E450, který je chrání před hnědnutím a jehož je v receptuře 0,1 procent. Nakonec jsou prudce zmrazeny. Žádné další přísady nejsou používány,“ vyjádřila se pro Aktuálně.cz PR ředitelka Zuzana Svobodová s tím, že produkty společnosti se liší podle norem země, pro kterou jsou určeny.

V tuzemských fastfoodech jsou pak hranolky smažené ve fritéze v řepkovém a slunečnicovém oleji, do kterého se přidává dimetr polysiloxán, který zabraňuje pěnění.

Řetězec McDonald's musel v poslední době vysvětlovat svým zákazníkům řadu obvinění, která se objevila v médiích. Společnost proto zahájila kampaň s heslem Naše potraviny, Vaše otázky, v rámci které mohou lidé posílat jakékoli dotazy. Navíc McDonald's zveřejnil několik videí ze svých závodů, kde vysvětluje, jak suroviny zpracovává.

Hovězí s hormony by v Česku neprošlo

Nedávno nechali zákazníky nahlédnout do své pobočky v Sacramentu v Kalifornii, kde se vyrábějí karbanátky do hamburgerů. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," připustil pro Wales Online ředitel společnosti Rickette Collins s tím, že se v budoucnu bude McDonald's snažit najít cestu k zákazníkovi novými a zdravějšími produkty.

V České republice se podle Zuzany Svobodové využívá také 100 procentní hovězí maso bez kostí a separátu z přední čtvrtky krávy, která ale oproti USA nesmí být krmená hormony. Po ogrilování se poté prý jen osolí a opepří.

Řada lidí si není schopna uvědomit, že pokud chce něco změnit, musí změnit svůj životní styl, tvrdí výživový odborník Petr Havlíček. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy