Video, které zamotalo hlavu milionům lidí: Po skoku do vodopádu muži zmizeli

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 8. 2020 12:00
Globálním hitem s několikaletým zpožděním se stalo video z instagramového účtu Frederica Esnaulta z Norska. Se svým kamarádem totiž skočili do vodopádu u jamajského města Port Antonio a zdánlivě zmizeli. Vysvětlení je ovšem prosté.
Dva muži na Jamajce skočí do prohlubně vodopádu a zmizí | Video: Reuters

Vodopád totiž vede do jeskyně, kde se hromadí podzemní voda. "Proud nás zavedl do černočerné tmy," citovaly tvůrce videí Esnaulta zahraniční agentury. Po skoku oba turisté bez zranění vyplavali na souš.

Video je dle instagramového účtu autora už z Vánoc roku 2017. Až teď se ale díky zahraničním agenturám dostalo do širšího povědomí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy