Video: Keira Knightleyová se nechala zkopat

Kristina Winklerová
29. 4. 2009 19:18
Londýn - Britská herečka Keira Knightleyová podle cenzorů překročila únosnou mez, když se naoko nechala brutálně zbít v kampani varující proti domácímu násilí. Řada klíčových scén tak skončí na podlaze střižny.
Keira Knightley
Keira Knightley | Foto: Reuters

Společnost Clearcast, zastupující regulátora britských médií Office of Communications (Ofcom), nařídila, aby tvůrci nechali zmizet ty nejnásilnější scény. Teprve pak se spot bude moci vysílat.

Televizní diváci tak podle serveru Telegraph.co.uk neuvidí, jak hvězdu filmů Pokání a Piráti z Karibiku shodí partner na zem a kope do ní.

Spot, který vznikl na objednávku charitativní organizace Women's Aid, byl od začátku měsíce k vidění v kinech a na internetu, kde ho zhlédlo více než milion uživatelů.

Šokující konec

Scénka s názvem The Cut ukazuje Knightleyovou, jak se vrací pozdě v noci domů z natáčení nového filmu. Tam narazí na svého žárlivého přítele, který ji obviňuje z nevěry.

Následně ji napadne a zatímco herečka leží bezmocně na zemi, muž do ní opakovaně kope. Cenzoři ale rozhodli, že tato závěrečná scéna je pro televizní diváky příliš šokující.

Organizace Women's Aid ale zobrazenou krutost obhajuje, protože poukazuje na domácí násilí v jeho skutečné podobě.

„Při znázornění toho, co jsme vyslechli od obětí domácího násilí, jsme postupovali velmi opatrně. Společnosti Clearcast jsme zároveň ukázali také statistiky ministerstva vnitra a jiné materiály," uvedla zástupkyně organizace Lucy Brownová.

Kladná odezva od žen

Podle ní je spot přijímán příznivě hlavně ženským publikem. Divačky se totiž domnívají, že podstatu domácího násilí vystihuje přesně.

Na přílišnou brutalitu krátké scény si naopak údajně stěžovali pouze dva občané.

Proti rozhodnutí cenzorů se postavila také Sandra Horelyová, předsedkyně sdružení Refuge, poskytujícího ubytování ženám a dětem, které byly kvůli domácímu násilí nuceny opustit domov.

„Působí to směšně. Je velmi důležité zvýšit informovanost o domácím násilí a televize vstupuje přímo do našich domovů. Řadu žen, které patří mezi oběti domácího násilí, partner izoluje od okolního světa. Pokud uvidí podobnou situaci v televizi, pomůže jim to. Veřejnost si zároveň začne uvědomovat celý problém," vysvětlila.

Spot účel splnil

Kampaň se měla na televizních obrazovkách poprvé objevit již tento měsíc. Zatím bylo její spuštění odloženo na neurčito, svůj účel však přesto splnila.

„Jedním z cílů kampaně bylo zvýšit informovanost a zároveň rozvířit debatu o domácím násilí. To vše již spot dokázal, ať už se dostane také na televizní obrazovky, nebo ne," řekl Christ Hirst z reklamní agentury Grey London, která kampaň realizuje.

Význam podobných syrových kampaní si uvědomuje také labouristický poslanec Kerry McCarthy.

„K podobným tématům nemůžete přistupovat v rukavičkách. Je nezbytné, abychom se setkávali s kampaněmi upozorňujícími na problémy a aby se toto poselství doneslo k lidem, kterých se týká," uvedl.

Spot natočil režisér Joe Wright, se kterým Knightleyová spolupracovala také na filmech Pokání a Pýcha a předsudek.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Další zprávy