Vídeň láká turisty na Mozarta a impozantní architekturu

Ilona Víchová
15. 8. 2012 21:29
Procházka po Vídni slibuje snoubení achitektury z devatencátého století ukrytou mezi moderní stavby.
barokní zámek Schönbrunn ve Vídni
barokní zámek Schönbrunn ve Vídni | Foto: Isifa/Thinkstock

Vídeň mnoho z nás zná jako hlavní město Rakouska. Ale, že dokáže být neuvěřitelně okouzlující a romantická, to vyrazí dech téměř každému. Město, ležící na řece Dunaj, je se svými 1,7 miliony obyvatel největším rakouským městem  a nejvýznamnějším kulturním centrem celé země.

Vždyť i samotný Mozart nebo císaři si Vídeň vybrali jako místo pro svou tvorbu, panování a skromný příbytek. Dovolená ve Vídni se odehrává v duchu impozantní architektury a řady kaváren, kde můžete ochutnat lahodnou kávu a tradiční vídeňské deserty.

Město nebo stát

Vídeň je od roku 1992 kromě hlavního města i jedním z devíti spolkových států Rakouska. Celá plocha Vídně zabírá severovýchodní část o velikosti 415 kilometrů čtverečních. Bránu do Evropy obývají nejen Němci, ale také ve velkém množství i občané turecké národnosti.

Foto: Bruno Engelbrecht

Okolí Vídně je pro turisty díky své rovině zcela jednoduchou procházkou. Ale celkový ráz přírodě dávají okolní lesnaté kopce s romantickými vinicemi. Tak jako má Praha své městské části, má Vídeň svých 23 "Bezirků". Celkový vzhled města je spíše elegantní a spořádaný. Samotné centrum patří od roku 2001 na Seznam světového dědictví UNESCO.  Stejně tak patří hlavnímu městu Rakouska první místo na seznamu měst podle kvality života.

Tradičně netradiční Vídeň

Když se řekne Vídeň, vybaví se nám jejich specifická, trochu chaotická, ale chutná kuchyně. Během historie prošly městem mnohé národy a zanechaly něco ze svých ingrediencí a pokrmů. Z Maďarska můžete ve Vídni ochutnat upravenou verzi gulášů a palačinek. K naší zemi se podobají štrúdly, buchty a různé koláče. Hlavní přílohou v Rakousku je tradičně knedlík a k němu vídeňský řízek. Hlavní vídeňskou lahůdkou jsou různé klobásy a párky.

Pokud chcete ochutnat místní speciality, vydejte se na tradiční tržnice. Pro turisty je ideálním gastronomickým místem trh Naschmarkt  nebo obchodní třída Mariahilfer Strasse. Opravdu tradiční laskominou se v Rakousku stal čokoládový dort, který nese název podle jednoho z hotelu: Sacher.

Vídeň očima turistů

Historické město nabízí turistům velkou podívanou. Prohlídka toho nejzajímavějšího nezabere tolik času, protože se památky nacházejí na jednom místě. Uprostřed centra se na náměstí Stephansplatz nachází katedrála Stephansdom. Původně na jejím místě stál románský kostel, ale dnes z něj poznáte jen půdorys. Katedrála se podobá pražskému chrámu sv. Víta. Pro veřejnost jsou prostory přístupné od 6.00 do 22.00 hodin. Absolvujte 343 schodů a vychutnejte si pohled na Vídeň.

katedrála svatého Štěpána ve Vídni
katedrála svatého Štěpána ve Vídni | Foto: Isifa/Thinkstock

Kromě zábavního areálu Prátr a překrásné architektury v podobě Hundertwasser domů, je překrásnou stavbou Albertina. Jde nejen o památku ale i o galerii. Celý komplex tvoří čtyři menší objekty. Základem je původní palác, ke kterému přiléhá Augustiánský klášter z 15. století. Sbírka, která datuje svůj začátek na rok 1795, v současné době ukrývá 445 tisíc obrazů, 35 tisíc knih a 25 tisíc architektonických plánů, modelů a grafik. V prostorách najdete díla od Rubense nebo Borrominia.

Pokud se budete řídit průvodcem, zavede vás během putování po městě na zámek Schönbrunn nebo Belvedere. Podobně skvostnou architekturu nabízí i Hofburg, sídlo rakouského prezidenta.

Zajímavosti, které nepřehlédnete

Jedinečným místem je Hotel Sacher, který najdete hned vedle Vídeňské opery. Proslul nejen svým výtečným čokoládovým dortem, ale i pohostinností v nádherné architektuře. Moderní stavby najdete na břehu Dunaje. Část nese název UNO City a tvoří ji mnoho mrakodrapů. Dnes v těchto místech najdeme kanceláře mezinárodních společností a organizací jako OSN.

letecký pohled na Vídeň
letecký pohled na Vídeň | Foto: Isifa/Thinkstock

Druhou nejvýznamnější stavbou architekta Friedricha Hunderwassera je po známém Hundertwasserhausu jeho Teplárna ve Spittelau. Je hned u stanice metra a nabízí nekonvenční architekturu, kterou stojí za to vyfotografovat. Posledním místem, kam byste měli vyrazit, je Ostrov Donauinsel, který nabízí sportovní vyžití uprostřed řeky Dunaj.

Cestou do Vídně

Cestování do Vídně patří k těm příjemnějším záležitostem. Čeká vás z Prahy okolo 300 kilometrů po dálnici. Kromě automobilu využijte rychlovlaků, které vás dopraví do Vídně za velmi slušné peníze a krátkou dobu. Poznávací eurovíkend s cestovní kanceláří vyjde okolo 5 - 8 tisíc korun.

 

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy