Vévodkyně Meghan změnila přízvuk, mluví víc britsky a aristokraticky, tvrdí lingvisté

ČTK ČTK
18. 2. 2019 9:49
Podle některých jazykovědců si Meghan Markleová od svatby s princem Harrym osvojuje britský přízvuk. Část jich v řeči vévodkyně rozeznává jinou výslovnost některých samohlásek než před svatbou, jiní ale jejich názor nesdílejí. Rozdílného přízvuku, jenž nabyla od loňské svatby s princem Harrym, si všimli redaktoři zpravodajského serveru BBC. Podle kanadské lingvistky mluví vévodkyně mnohem více aristokraticky.
Vévodkyně Meghan.
Vévodkyně Meghan. | Foto: Reuters

Jako příklad uvádí specialista na fonetiku doktor Geoff Lindsey Meghaninu výslovnost slova "all" (všechno). Jinak ho vyslovovala při rozhovoru natočeném při zásnubách v roce 2017 a jinak v červnu 2018 na setkání se svými příznivci v hrabství Cheshire.

Podle BBC vyslovují rodilí Britové toto slovo spíše jako "orl", zatímco v podání Američanů zní jako "ol". Vévodkyně ze Sussexu slovo podle sociolingvistky Elly Jeffriesové z univerzity v Essexu nyní vyslovuje spíše britsky.

Vévodkyně "začala hovořit způsobem, který zní velmi aristokraticky, aby mohla lépe komunikovat s veřejností," domnívá se lingvistka Marisa Brooková z univerzity v kanadském Torontu a dodává, že jde pravděpodobně o záměr.

Její kolega z Newyorské univerzity, sociolingvista Paul Kerswill, si ale téměř žádné změny nevšiml. "Moc se to nemění," řekl britské BBC.

Podle Jeffriesové reagují lidé na jiné jazykové prostředí rozdílně. Člověk se silnou vazbou na svůj region, nebo hrdý na své kořeny, svou výslovnost téměř nezmění. Naopak někdo, komu záleží na tom, aby zapadl do nového prostředí - v Meghanině případě do královské rodiny - se přizpůsobí přirozeně a poměrně rychle.

Nápomocná přitom Meghan může být její herecká minulost. Díky ní může citlivěji vnímat některé řečové rozdíly a umět je případně snáze napodobit. Na druhou stranu ale možná umí svůj přízvuk kontrolovat lépe než jiní, takže když bude chtít, může se rozhodnout uchovat si americký přízvuk, shrnuje vědkyně.

Video: Princ Harry a vévodkyně Meghan na rande v muzeu

Meghan a Harry na rande v Přírodopisném muzeu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy