Vesnice na Novém Zélandu plánuje zakázat domácí kočky. Milovníci mazlíčků se bouří

Magazín Magazín
30. 8. 2018 15:51
Radní na jihu Nového Zélandu navrhli vyhlášku, podle které by si obyvatelé obce Omaui nesměli pořizovat nové kočičí mazlíčky. Opatření by mělo chránit původní zvířecí druhy místního ekosystému, které domácí kočky při svých výletech do buše rády loví. Místní majitelé koček ale s plánem zásadně nesouhlasí.
Kočky, ilustrační foto
Kočky, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Radní v oblasti Southland na Novém Zélandu přišli s radikálním řešením, jak v obci Omaui na jižním pobřeží země chránit původní druhy zvířat.

Podle nového plánu proti škůdcům, o kterém budou hlasovat, totiž musí majitelé domácích koček své čtyřnohé miláčky povinně vykastrovat, očipovat a zaregistrovat. Jakmile navíc jejich kočky umřou, nebudou si vlastníci moci pořídit nové.

"Domácí kočky utíkají do buší, kde loví ptáky, hmyz a plazy, druhy, které patří k původní fauně tohoto prostředí. Dělají tam velké škody," vysvětlil ochránce zvířat Ali Meade zpravodajskému serveru Newshub.

"Nejsme odpůrci koček, ale jejich majitelé by měli být zodpovědní a uvědomit si, že do této oblasti se domácí kočky zkrátka nehodí," dodal předseda místního výboru pro péči o krajinu John Collins.

Některé obyvatele vesnice Omaui však navrhovaná vyhláška rozhořčila, a Nico Jarvisová ji dokonce nazvala opatřením policejního státu. "Moje tři kočky jsou pro mě jedinou záchranou před hlodavci, kteří v oblasti řádí. Nezáleží, kolik jich chytíte do pastí, protože další a další se zase přihrnou. Bez koček bych to ve svém domě nemohla ani vydržet," posteskla si Jarvisová deníku Otago Daily Times. Doplnila také, že proti plánu radních chystá petici.

Omezení vlastnictví domácích koček je součástí dlouhodobého ambiciózního cíle novozélandské vlády, která se chce do roku 2050 zbavit některých zvířecích predátorů, již v zemi původně nežili.

Domácí kočky patří do stovky nejinvazivnějších nepůvodních druhů a odborníci je tak dlouhodobě považují za nebezpečí pro ekosystémy.

Video: Podívejte se na rozhovor s paničkou, která má jako domácí mazlíčky prasata

K praseti neuvěřitelně přilnete, nejde to popsat, je to úplně jiné, než chovat psa nebo kočku. Prase vás miluje, ale nedává to najevo, říká prasomilka | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

před 40 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy