Prezident Venezuely chce zakázat telenovely. Můžou za násilí

ČTK ČTK
21. 1. 2014 12:02
Dva týdny po vraždě oblíbené herečky označil venezuelský prezident Nicolás Maduro za jednu z příčin šířícího se násilí masově oblíbené telenovely.
Venezuelská telenovela La mujer de judas
Venezuelská telenovela La mujer de judas | Foto: RCTV

Caracas - Vláda hodlá vytlačit oblíbené seriály z hlavních vysílacích časů. Vražda herečky totiž vyvolala vlnu pobouření nad neschopností úřadů bojovat s kriminalitou. Vysoký počet násilných trestných činů řadí Venezuelu řadí nejnebezpečnější země světa.

Maduro podle agentury AP obvinil tvůrce telenovel, jejichž produkcí a vývozem do celého světa právě Venezuela proslula, ze šíření "antihodnot". Podle prezidenta glorifikují násilí, zbraně a užívání drog a negativně působí zvláště na mladé lidi.

Viceprezident Jorge Arreaza se proto již v pondělí sešel s provozovateli televizních stanic a nepřímo jim doporučil stáhnout populární telenovely z hlavních vysílacích časů.

Televize podle něj jejich šířením mohou porušovat zákon o společensky odpovědné tvorbě programů, který socialisty ovládaný parlament přijal v roce 2004. Vedení jednotlivých stanic má na další schůzce tento týden oznámit, jak s doporučeními naloží.

Telenovely patří v této třicetimilionové jihoamerické zemi k nejsledovanějším pořadům a televizní stanice je řadí k významným zdrojům svých příjmů. Podle AP však není jasné, zda vláda sáhne k dalším krokům, pokud by stanice odmítly masově sledované seriály odstavit na vedlejší kolej.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Pražské státní zastupitelství podalo obžalobu na Rusa Frančettiho kvůli anexi Krymu

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na Rusa Alexandra Frančettiho za účast na anexi Krymu, uvedla v pátek ráno Česká televize. Podle spisu vytvořil v Sevastopolu rozvědnou skupinu. Rusa zadržela česká policie na základě ukrajinského zatykače loni v září. Ukrajina ho viní z účasti na činnosti nelegálního ozbrojeného útvaru. Frančetti vinu odmítá. Pražský Vrchní soud jeho vydání na Ukrajinu nepřipustil kvůli válečné situaci v této zemi.

Podle ukrajinských orgánů Frančetti souhlasil v roce 2014 po příjezdu do Sevastopolu s tím, že se zapojí do činnosti útvaru Sebeobrana Krymu, který ukrajinské zákony nepovolily a který byl mimo jiné zaměřený na potlačení odporu proukrajinsky naladěného obyvatelstva v dané oblasti. Muž údajně vytvořil zpravodajskou skupinu Severní vítr a vybral do ní 11 členů, kterým denně udílel pokyny. Informace, které získali v terénu, předával podle Ukrajiny velení ruského námořnictva.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Koronavirus v Česku dál ustupuje. Klesá počet nakažených i hospitalizovaných

Letní vlna koronaviru v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12 693 nových případů nákazy. O týden dříve jich bylo přes 15 tisíc. Ubylo rovněž hospitalizovaných a klesl i počet úmrtí lidí s koronavirem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají nepřetržitě od 28. července. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet potvrzených případů koronaviru od začátku epidemie v březnu 2020 přesáhl tento týden čtyři miliony. Nejvíc nových případů v posledních sedmi dnech zaznamenali hygienici v pondělí, kdy do statistik přibylo 2949 případů. Nejméně jich bylo tradičně v neděli, a to 277.

Nejnižší přírůstek v pracovní den v posledním týdnu připadal na čtvrtek, kdy testy odhalily 1929 případů. Bylo to o desetinu méně než ve stejný den předchozího týdne, a zároveň to byl první všední den od poloviny července, kdy nárůst činil méně než 2000 případů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo ANO s 30 procenty hlasů, druhá se drží ODS

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Mírně posílilo a získalo by 30 procent hlasů. Druhá se drží ODS, její podpora mírně klesla na 15,5 procenta.  Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median.

Zdroj: ČTK
Další zprávy