Venezuela svou silou krotí největší vodopády na světě

Ilona Víchová
24. 5. 2012 8:12
Tropické vedro, přírodní kontrasty a španělský temperament? Vítejte ve Venezuele!
stolová hora Auyantepui, Venezuela
stolová hora Auyantepui, Venezuela | Foto: Isifa/Thinkstock

Při pobřeží Karibského moře v Jižní Americe se nachází město plné temperamentu, nočního života a překrásné přírody. Venezuela, oficiálně nazývaná Bolívarovská republika Venezuela se skládá z pevniny a mnoha malinkatých ostrovů. Metropole se může pyšnit největším jezerem v Jižní Americe, třetí nejdelší řekou a nejvyššími vodopády na světě. Pokud si Venezuelu zvolíte jako cílovou destinaci pro svou dovolenou, čeká vás ráj na zemi.

Kontrastující krajina, která se na jedné straně chlubí vlhkými amazonskými pralesy a na druhém konci můžete spatřit zasněžené vrcholky And. Vydat se za temperamentním rytmem tanga nebo ochutnat sladké plody karnevalových rejů, to je snem každého dobrodruha, který ještě neobjevil krásy Venezuely.

Venezuela překonává všechny představy

Karibské pobřeží slibuje návštěvníkům krásné bílé pláže, které zdobí kokosové palmy. Určitě si nenechávejte své cennosti na nehlídaných místech. Venezuela a obzvláště hlavní město Caracas je vyhlášené kapsáři a zloději. Politickou situaci i riziko krádeže ale předčí přírodní scenérie.

venezuelské hlavní město Caracas
venezuelské hlavní město Caracas | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud rozhodně něco musíte vidět při návštěvě Venezuely, pak je to zcela jistě nejvyšší vodopád světa Salto Angel, který dosahuje úctyhodné výšky 979 metrů. Vody tohoto gigantu se shromažďují na stolové hoře Auyan tepui, jejíž název se do českého jazyka překládá jako Ďáblova hora. Přístup k vodopádu je možný z národního parku Canaimo, úchvatné přírodní rezervace, kterou nikde jinde na světě nespatříte. Horám se říká stolové, protože z dálky vypadají, jako by je někdo seřezal do úplné roviny. Každý zdatný horolezec ví, že Tepuis je skoro nemožné pokořit, díky jejich svislým stěnám a délce několika kilometrů.

nejvyšší vodopád světa Salto Ángel, Venezuela
nejvyšší vodopád světa Salto Ángel, Venezuela | Foto: Isifa/Thinkstock

K těsné blízkosti vodopádů se dostanete jedině vrtulníkem nebo po několikadenní plavbě, která vás zavede přímo k nim. K vodopádům se můžete dopravit i pěšky s výpravou, kdy se putuje džunglí a přespává v chatrčích.

Vychutnejte si atmosféru parku Canaimo

Z motorové kánoe můžete sledovat hory a deštné pralesy. Jako doprovod získáte domorodého kormidelníka, který když se sním pokusíte domluvit, vám ochotně sdělí nějaké informace o krajině. Pokud vás vodní krajina ohromí, nezapomeňte navštívit deltu Orinoka. Křik ptáků a široká paleta zeleně vás doslova šokuje. Bez průvodce se do této části určitě nevydávejte, protože největší atrakcí v této krajině je lov piraň, kterých je tam obrovské množství na každém kroku.  

Jednou z mnoha lákadel v parku je laguna Canaimo, kde vás osvěží příjemná a chladivá koupel. Voda dosahuje jen vašeho pasu a přímo vedle vás dopadá do laguny vodopádem řeka Carrao.

Ráj pod mořskou hladinou

Pokud milujete potápění, nezapomeňte vyrazit na Los Roques. Souostroví, které nabízí nádherný podvodní svět. Kromě pelikánů, které vás budou doprovázet objevíte pod hladinou úplné pole korálů a všemožné druhy překrásně barevných ryb. Podobné zážitky můžete vychutnávat na vzdálenějším ostrově Isla de Margarita. Tento ostrov je ideální pro klid a relaxování na plážích Karibského moře.

pláž u pobřeží Karibského moře, Venezuela
pláž u pobřeží Karibského moře, Venezuela | Foto: Isifa/Thinkstock

Pro lidi, kteří přes den spí a v noci vyráží do města je ideálním cílem město Porlamar nebo Pampatar. Místa, která nabízí bohatý noční život a obchodní centra, kde si můžete sehnat plno suvenýrů a levných věcí. Atmosféru španělského prostředí načerpáte v přímořském Coro, kde se mísí španělská nátura s holandským stylem.

Tropické vedro všude, kam se podíváte

Zcela jinou kulturu Venezuely je dobré navštívit v období od ledna do dubna, kde si celou krásu obhlédnete v příjemných 20 stupních. Stejně jako ostatní národy i zde je třeba dbát na nepsaná pravidla. Pokud se rozhodnete navštívit nějakou svatyni, musíte si sundat boty i s ponožkami. Odhalená ramena a nohy je třeba zakrýt šátkem.

Do hlavního města Caracas se přímým letem z Prahy určitě nedostanete. Cena zpáteční letenky z mezipřistáním ve Frankfurtu začíná na 25 tisících korunách. Pokud se rozhodnete, že do Venezuely na svou dovolenou pocestujete s cestovní kanceláří, připravte si alespoň 40 tisíc korun.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vše pro cestování.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy