Vem si malej. Šifrované mobily zažívají v Česku boom

Domácí Domácí
4. 7. 2013 11:39
Šifrovat lze telefonní hovory, SMS zprávy i e-maily. Poptávka roste
Pokud se útočníci snaží prolomit šifrovanou komunikaci, vidí jen nesmyslnou změť znaků.
Pokud se útočníci snaží prolomit šifrovanou komunikaci, vidí jen nesmyslnou změť znaků. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stejně jako roste odposlouchávání firemních i soukromých hovorů, roste i poptávka po zařízeních sloužících k šifrování komunikace.

Jak potvrzují odborníci, zájem ještě vzrostl po kauzách kolem odposlouchávání známých lobbistů i nejbližší spolupracovnice odstupujícího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové.

"V poslední době se opakovaně setkáváme s poptávkami klientů po tom, abychom zjistili, zda jsou či nejsou odposloucháváni. Marně jim vysvětlujeme, že toto zkrátka zjistit nelze. Často ale opomínají, že svou komunikaci s okolním světem mohou v dnešní době už vcelku jednoduše šifrovat, třeba instalací jednoduché šifrovací aplikace přímo do mobilního telefonu, a tím případným útočníkům značně zkomplikovat práci," uvádí specialista na komerční bezpečnost Jiří Pudich.

Firmy vyvíjející systém pro zabezpečení mobilní komunikace dokážou zajistit bezpečné telefonování, psaní zpráv a e-mailů. Šifrovací telefony se ovládají podobně jako normální mobily, komunikace probíhá za použití internetu, pro provoz obvykle stačí základní datový tarif, nebo připojení přes WiFi.

Šifrovací e-mailový klient zase umožňuje odesílání a přijímání šifrovaných e-mailů z jakékoliv emailové schránky, včetně odesílání a přijímání příloh.

Budoucnost v kódech?

Pokud se útočníci snaží prolomit šifrovanou komunikaci, vidí jen nesmyslnou změť znaků.

V budoucnu se tedy můžeme dočkat toho, že každý z nás bude mít ve svých mobilních telefonech speciální adresáře obsahující kontakty pro šifrovanou komunikaci, někteří možná tomuto způsobu bezpečné komunikace dají přednost zcela a od nezabezpečených zpráv upustí.

Šifrovací e-mailový klient umožňuje odesílání a přijímání šifrovaných e-mailů z jakékoliv e-mailové schránky.
Šifrovací e-mailový klient umožňuje odesílání a přijímání šifrovaných e-mailů z jakékoliv e-mailové schránky. | Foto: Ondřej Besperát

"U větších firem bývá běžné, že si top management objedná prohlídku klíčových prostor, zda se zde nevyskytují odposlouchávací či jiná zařízení, zabezpečí všechny hard disky služebních počítačů, dávají si pozor na e-maily, ale krátké textové zprávy často jako hrozbu úniku informací nevidí," uzavírá Pudich.

Pro manažery i pro kmotry

Šifrovací telefony však zdaleka neslouží pouze k ochraně obchodních tajemství či firemních know-how. Používají je i lidé, kteří potřebují sjednat nelegální obchody a bojí se odposlechu.

Šifrovací mobily "zpopularizovali" pražský exprimátor Pavel Bém a jeho blízký přítel, lobbista Roman Janoušek. V březnu 2012 média zveřejnila odposlechy jejich hovorů, v nichž mimo jiné řeší zakázky hlavního města Prahy. Občas v nich zazní "Máš malej?" či "Vem si malej."

To znamenalo, aby si kolega vzal šifrovací mobil, a delikátnější věci řešili raději přes něj. Jak ale z odposlechů rovněž vyplývá, ne vždy toto bezpečnostní opatření dodrželi.

Ti, kdo vyvíjí  a prodávají technologie umožňující šifrovanou komunikaci, dobře vědí, že jejich produkty slouží i nekalým věcem. Jak se ale shodují, je to podobné jako prodávat zbraně. I jimi se lze bránit před agresorem, ale zrovna tak zaútočit a spáchat zločin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy