Velryby nebezpečně hubnou, tvrdí japonští vědci

vk
5. 9. 2008 9:36
"Výzkum" má legitimizovat další lov, namítají kritici
Australští ochránci přírody se snaží japonským velrybářům komplikovat jejich práci
Australští ochránci přírody se snaží japonským velrybářům komplikovat jejich práci | Foto: Reuters

Tokio - Japonsko tvrdí, že jeho program výzkumu velryb, v rámci něhož byly od osmdesátých let přes protesty ochránců přírody uloveny tisíce plejtváků, pomohl odhalit, že zvířatům výrazně ubývá tuková vrstva.

Informaci přinesl britský deník Guardian.

Měření tuku u 4 500 zabitých velryb podle japonských vědců ukázala, že plejtváci hubnou znepokojivou rychlostí.

Oteplování ničí potravu

Vědci z Institutu pro výzkum kytovců analyzovali výsledky vědeckého výzkumu a potvrdili, že studie nabízí první důkazy, že globální oteplování může velryby ohrožovat, protože omezuje jejich zásoby potravy.

Tento objev by podle nich nebyl učiněn, pokud by Japonci nezabíjeli velryby pro výzkum.

Pro Japonsko je také velmi důležité, že výsledky výzkumu byly publikovány v západním vědeckém časopise Polární biologie.

Čtěte také: Japonsko vydalo zatykač na odpůrce lovu velryb

Zachraňte velryby! Slavná Bondi Beach v Sydney se proměnila v ateliér. Umělci vytvářeli díla nejrůznějších velikostí a stylů. Australané nezapomněli ani na velryby.
Zachraňte velryby! Slavná Bondi Beach v Sydney se proměnila v ateliér. Umělci vytvářeli díla nejrůznějších velikostí a stylů. Australané nezapomněli ani na velryby. | Foto: Reuters

Kritici: Výzkum jako záminka

Ochránci přírody bojující proti lovu velryb však tvrdí, že publikace tohoto výzkumu by mohla lovu velryb pro vědecké účely dát nálepku respektovaného vědeckého projektu, a posílit tak japonské snahy lovit více kusů.

Bojí se, aby Japonsko nevyužilo výsledky k podpoře snahy lovit ohrožené keporkaky poprvé po padesáti letech.

Studie tvrdí, že obnovování populace keporkaků v Jižním oceánu obklopujícím Antarktidu může mít negativní vliv na plejtváky, protože tyto dva druhy spolu soupeří o potravu.

Podle politiků a ochránců přírody je japonský vědecký program lovu velryb pouze jiným jménem pro komerční lov a tím pádem je neetický a zbytečný.

Velryby tuk potřebují

Lars Walloe, norský odborník na život velryb z univerzity v Oslo, pomáhal japonským vědcům analyzovat získaná data.

Čtěte také: Norsko a Island prodávají velrybí maso do Japonska

"Objem tuku u velryb se velice snížil a pokud to bude pokračovat, může být pro velryby mnohem těžší přežít. Znamená to, že v jejich ekosystému proběhly nějaké velké změny," řekl Walloe.

Velryby jsou závislé na hladině tuku v těle jako zásobárně energie a izolační vrstvě. Zmenšení této vrstvy může komplikovat i rozmnožování.

Odmítnutí z politických důvodů

Walloe dodal, že výsledky výzkumu japonských vědců a jejich publikace nebyly přijaty mezi vědci, kteří s lovem velryb nesouhlasí. Dva vědecké časopisy odmítly tuto studii otisknout, než ji přijal časopis Polární biologie.

Podle Walloa, který nepodporuje zákaz komerčního lovu velryb, tyto vědecké magazíny neodmítly studii publikovat z vědeckých, ale politických důvodů.

Vědecký ředitel Společnosti na ochranu velryb a delfínů Mark Simmonds řekl: "Většina mrtvých těl poskytne jasné informace, takže pokud zabijete mnoho velryb, k informacím se dostanete."

"Otázka zní, zda tyto výhody převáží nad počtem velryb, který musí být zabit, a také jakým způsobem budou zabity," dodal Simmonds.

Čtěte také: Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

 

Právě se děje

Další zprávy