Veganů v Česku se nebojím. Pořád je dost lidí, kteří mají rádi maso, říká řezník

mdan mdan
27. 1. 2019 20:16
Jan Bartoň se již dvacet let věnuje kuchařském řemeslu. Kromě toho čas od času vezme i práci řezníka. Každý rok tak například pomáhá s přípravou zabijačkových hodů v pražské restauraci Vinohradský parlament. Výjimkou nebyl ani letošek, kdy se postaral o zabijačkové lahůdky, které se prodávaly i přímo na Korunní ulici za zvuků harmoniky. Rodáka z řeznické rodiny jsme vyzpovídali mezi krájením tlačenky a balením jitrnic.
Kuchař a příležitostný řezník Jan Bartoň.
Kuchař a příležitostný řezník Jan Bartoň. | Foto: Archiv Jana Bartoně

Jste vyučeným kuchařem, ale příležitostně vypomáháte jako řezník. Kde jste se řemeslo naučil?
Pocházím z řeznické rodiny, takže jsem se spoustu věcí naučil už jako dítě. Jako jediný z rodiny se tomu pořád věnuju a baví mě to. Dříve se rodinné zabijačky na vesnicích pořádaly každý rok, takže i já jsem byl součástí příprav a výroby od začátku až do konce. Přestože jsem řezničinu znal, vybral jsem si nakonec práci kuchaře, protože mě to lákalo víc.

Pamatujete si, u čeho jste během zabijačky jako dítě asistoval?
(Pousměje se.) Bavilo mě držet prase za provázek a chtěl jsem být i u sundávání štětin. Ale motal jsem se kolem všeho možného a pomáhal jsem tam, kde zrovna bylo potřeba.

Zabijačky jsou dnes přece jenom mnohem méně populární než dříve. Jak to děláte vy, pokud si chcete dopřát zabijačkové lahůdky?
Já osobně a i ve Vinohradském parlamentu si objednáváme maso na zakázku. Takže ani já už nemám prase doma ve chlívku.

Co mají lidi ze zabijačkových lahůdek nejradši?
Myslím si, že mají rádi hlavně jitrnice, zabijačkový guláš a prdelačku.

A co si dáváte nejraději vy?
Žemlové (jelita), kroupové a jitrnice.

Středeční zabijačkové hody na pražských Vinohradech.
Středeční zabijačkové hody na pražských Vinohradech. | Foto: Magdaléna Daňková

Moje babička často vypráví, že řezník, který k nim chodil na zabijačku, si nikdy nebral maso, ale jedl jenom koláče. Jíte maso, které zpracováváte?
Musím ho ochutnat, to je jasné. Ale je pravda, že když si můžu dát salát, dám si raději salát a třeba týden maso nejím. Ale když jej zpracovávám, musím ochutnat, abych si byl jistý, že bude dobré.

Na co by se měli lidi soustředit při vybírání masa v obchodě?
Je důležité se pozorně podívat, jestli není oschlé, ale pěkně růžové. Měli by zkontrolovat barvu a vzhled. Ale v řeznictví se o kvalitu většinou bát nemusí, řezníci si dávají velký pozor a nabízí každý den čerstvé maso, aby prodali lidem to nejlepší. Riskovali by jinak svou vlastní pověst.

Lidi mají rádi hlavně jitrnice, zabijačkový guláš a prdelačku.
Lidi mají rádi hlavně jitrnice, zabijačkový guláš a prdelačku. | Foto: Jan Holeček

Stánek před restaurací Vinohradský parlament jste měli ve středu od rána. Kromě prodávání jídla jste instalovali i rozříznuté prase a prasečí hlavu. Nepřišli za vámi během dne nějací vegetariáni nebo vegani s tím, že jim to vadí?
Jan Holeček (manažer restaurace): Samozřejmě že každý rok, když akci propagujeme na Facebooku, se nám někdo ozve. Letos to ale nebylo nijak mimořádné. Jen během dne za námi přišla jedna dvojice a nahlas poznamenala, že si u nás teda určitě nedají nic k jídlu.

Ale loni jsme byli terčem silné kritiky. Někteří nám psali, že pořádání zabijačky je úplně mimo, protože lidi postupně přechází na vegetariánství a veganství. Ale já si osobně myslím, že zabijačkové hody si svoje zákazníky najdou. Ale na názory lidí samozřejmě reagujeme a i v restauraci máme jedno až dvě jídla vhodné pro vegany a vegetariány.

Jan Bartoň (35 let)

Zabijačka před Vinohradským pivovarem
  • Pochází z Hostouně na Kladensku, žije v Hostivici.
  • Je vyučeným kuchařem, příležitostně vypomáhá jako řezník.
  • Má svou vlastní restauraci.
  • Ve volném čase se věnuje myslivosti a rybolovu.

Zabijačka se dělá spíš na vesnicích, než ve městech. Proč jste se rozhodli lákat lidi na zabijačku de facto v centru Prahy?
Jan Holeček: Chtěli jsme zákazníkům zpestřit naši nabídku. A má to docela úspěch, hody nabízíme už pošesté a pravidelně děláme taky třeba zvěřinové hody. Myslím, že tyhle akce Vinohrady trochu oživí a lidi, kteří k nám chodí si akce pochvalují. Jen během odpoledne jsme prodali zhruba 180 zabijačkových balíčků, kila tlačenky, jitrnic a jelit. Venku jsme taky grilovali vepřovou krkovici, které jsme prodali 120 porcí.

Pane Bartoni, ve Velké Británii a ve Francii byli loni řezníci terčem útoku veganů a vegetariánů. Nebojíte se, že by se v Česku mohlo stát něco podobného?
Myslím, že ne, protože v Česku je pořád víc lidí, kteří mají rádi maso, než vegetariánů. Nebojím se toho. Dneska je sice jiná doba, ale mezi lidmi pořád převládá tradice.

Jste nejen kuchařem a příležitostným řezníkem, ale i myslivcem. Jaké maso máte nejradši?
Zvěřinu a hovězí. Kuřecí pro mě není maso. (smích)

Video: Budoucnost je v rostlinné stravě, říká specialistka z Karlovy univerzity

Masa a hlavně hovězího jíme příliš mnoho, základ stravy by měl být rostlinný, čím jsou lidé bohatší, tím roste spotřeba masa. Třetinu jídla vyhodíme | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy