Místo hvězdy zveřejnil vědec kolečko salámu. Teď se za to omlouvá

ČTK Magazín ČTK, Magazín
5. 8. 2022 9:43
Francouzský vědec Étienne Klein se musel omluvit za falešnou fotografii hvězdy Proxima Centauri. Na Twitter totiž na konci července umístil místo snímku nejbližší hvězdy od Slunce obrázek plátku španělského salámu chorizo, čímž chtěl upozornit na bezhlavé sdílení neověřených informací na sociálních sítích. Fotku ale sdílely tisíce lidí.
Kolečko salámu jako Proxima Centauri
Kolečko salámu jako Proxima Centauri | Foto: Etienne KLEIN

"Chci se omluvit těm, které můj hoax, jenž nebyl ničím originální, mohl šokovat. Jednoduše jsem chtěl vyzvat k opatrnosti ohledně obrázků, které - zdá se - hovoří samy za sebe," napsal ve středu na Twitteru fyzik a filozof vědy.

V závěru minulého týdne Klein na stejnou sociální síť umístil zblízka pořízený snímek plátku choriza na černém pozadí, který na první pohled červeného trpaslíka spektrální třídy M opravdu připomíná. "Fotka Proxima Centauri, hvězdy nejbližší Slunci," napsal v příspěvku a uvedl, že fotografii pořídil vesmírný teleskop Jamese Webba. 

Krajina "hor" a "údolí" posetá třpytivými hvězdami je ve skutečnosti okrajem blízké, mladé, hvězdotvorné oblasti NGC 3324 v mlhovině Carina.
Krajina "hor" a "údolí" posetá třpytivými hvězdami je ve skutečnosti okrajem blízké, mladé, hvězdotvorné oblasti NGC 3324 v mlhovině Carina. | Foto: NASA

Ten do vesmíru vyslala americká vesmírná agentura NASA společně s partnery z Evropy a Kanady a v červenci zveřejnila první snímky ze zařízení včetně úchvatné mlhoviny Carina nebo pohledu na kupu galaxií.

"Takové detaily… Každý den odhalujeme nový svět," napsal fyzik ke snímku uzeniny.

Rudá barva paprikového choriza a bílé až tmavě červené kousky masa a tuku zmátly řadu lidí, kteří v nich viděli rozžhavenou hvězdu. Příspěvek okomentovaly stovky lidí a tisíce ho sdílely - což je mnohem víc než Kleinem sdílené opravdové snímky z vesmírného teleskopu.

"Překvapilo mě, jaký to nabralo spád. Myslel jsem si, že si lidé okamžitě všimnou, že jde o falešný obrázek," řekl AFP Klein, podle kterého fotografii neironicky sdíleli i novináři velkých francouzských stanic. Fyzik trvá na tom, že nechtěl nikoho zesměšnit; jenom rozšířit povědomí, jak snadné je naletět nepravdivým informacím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy