Místo hvězdy zveřejnil vědec kolečko salámu. Teď se za to omlouvá

ČTK Magazín ČTK, Magazín
5. 8. 2022 9:43
Francouzský vědec Étienne Klein se musel omluvit za falešnou fotografii hvězdy Proxima Centauri. Na Twitter totiž na konci července umístil místo snímku nejbližší hvězdy od Slunce obrázek plátku španělského salámu chorizo, čímž chtěl upozornit na bezhlavé sdílení neověřených informací na sociálních sítích. Fotku ale sdílely tisíce lidí.
Kolečko salámu jako Proxima Centauri
Kolečko salámu jako Proxima Centauri | Foto: Etienne KLEIN

"Chci se omluvit těm, které můj hoax, jenž nebyl ničím originální, mohl šokovat. Jednoduše jsem chtěl vyzvat k opatrnosti ohledně obrázků, které - zdá se - hovoří samy za sebe," napsal ve středu na Twitteru fyzik a filozof vědy.

V závěru minulého týdne Klein na stejnou sociální síť umístil zblízka pořízený snímek plátku choriza na černém pozadí, který na první pohled červeného trpaslíka spektrální třídy M opravdu připomíná. "Fotka Proxima Centauri, hvězdy nejbližší Slunci," napsal v příspěvku a uvedl, že fotografii pořídil vesmírný teleskop Jamese Webba. 

Krajina "hor" a "údolí" posetá třpytivými hvězdami je ve skutečnosti okrajem blízké, mladé, hvězdotvorné oblasti NGC 3324 v mlhovině Carina.
Krajina "hor" a "údolí" posetá třpytivými hvězdami je ve skutečnosti okrajem blízké, mladé, hvězdotvorné oblasti NGC 3324 v mlhovině Carina. | Foto: NASA

Ten do vesmíru vyslala americká vesmírná agentura NASA společně s partnery z Evropy a Kanady a v červenci zveřejnila první snímky ze zařízení včetně úchvatné mlhoviny Carina nebo pohledu na kupu galaxií.

"Takové detaily… Každý den odhalujeme nový svět," napsal fyzik ke snímku uzeniny.

Rudá barva paprikového choriza a bílé až tmavě červené kousky masa a tuku zmátly řadu lidí, kteří v nich viděli rozžhavenou hvězdu. Příspěvek okomentovaly stovky lidí a tisíce ho sdílely - což je mnohem víc než Kleinem sdílené opravdové snímky z vesmírného teleskopu.

"Překvapilo mě, jaký to nabralo spád. Myslel jsem si, že si lidé okamžitě všimnou, že jde o falešný obrázek," řekl AFP Klein, podle kterého fotografii neironicky sdíleli i novináři velkých francouzských stanic. Fyzik trvá na tom, že nechtěl nikoho zesměšnit; jenom rozšířit povědomí, jak snadné je naletět nepravdivým informacím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Z potrubí Nord Stream 1 uniká plyn, varuje švédský námořní úřad

Švédsko vydalo varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1. Úniky nastaly ve švédských a dánských vodách a byly lokalizovány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Není jasné, co úniky způsobilo. V pondělí zaznamenaly dánské úřady unik plynu z nefunkčního plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy