Nový typ roušky jen na nos. "Frňákovník" má snížit riziko nákazy při jídle a pití

Neustálé sundávání a nasazování ochranných prostředků proti koronaviru může být únavné. Kdykoli dá člověk navíc roušku z obličeje dolů, aby se najedl nebo napil, riskuje, že právě v té chvíli rozšíří případnou infekci dál. Mexičtí vědci ale teď přišli s řešením, které na první pohled připomíná vychytávku jako z filmové komedie - vyvinuli roušku jenom na nos.
Vědci v Mexiku navrhli masku pouze pro nos pro chvíle, kdy člověk jí nebo pije | Video: Reuters

Výzkumníci z Mexika jsou přesvědčení, že rouška, která zakrývá jen nos a ústa nechává odkrytá, tak aby se s ní dalo jíst a pít, poskytuje lepší ochranu, než když má člověk klasickou roušku a úplně si ji sundá. Informoval o tom zpravodajský web americké stanice CBS.

"Koronavirus se velmi snadno přenáší a můžete se jím nakazit skrz nos, ústa i oči. Naše slzy se na druhé lidi pochopitelně jen tak nepřenesou, ale rychle můžeme někoho nakazit, když si kýchneme nebo zakašleme. Když mezi námi a jiným člověkem není žádná fyzická bariéra, klidně můžeme covid chytit od někoho, kdo ani neví, že je nakažený," uvedl za tým výzkumníků imunolog Gustavo Acosta.

Podle Univerzity Johnse Hopkinse jsou čichové buňky jednou z nejčastějších cest, kudy se koronavirus rozšiřuje dál. Proto je zakrývání nosu tak důležité.

Světová zdravotnická organizace ovšem zdůrazňuje, že nejlepším způsobem, jak nákaze předejít, je používat ochranné pomůcky, které zahalují nos i ústa.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy