Nový typ roušky jen na nos. "Frňákovník" má snížit riziko nákazy při jídle a pití

Magazín Magazín
27. 3. 2021 12:17
Neustálé sundávání a nasazování ochranných prostředků proti koronaviru může být únavné. Kdykoli dá člověk navíc roušku z obličeje dolů, aby se najedl nebo napil, riskuje, že právě v té chvíli rozšíří případnou infekci dál. Mexičtí vědci ale teď přišli s řešením, které na první pohled připomíná vychytávku jako z filmové komedie - vyvinuli roušku jenom na nos.
Vědci v Mexiku navrhli masku pouze pro nos pro chvíle, kdy člověk jí nebo pije | Video: Reuters

Výzkumníci z Mexika jsou přesvědčení, že rouška, která zakrývá jen nos a ústa nechává odkrytá, tak aby se s ní dalo jíst a pít, poskytuje lepší ochranu, než když má člověk klasickou roušku a úplně si ji sundá. Informoval o tom zpravodajský web americké stanice CBS.

"Koronavirus se velmi snadno přenáší a můžete se jím nakazit skrz nos, ústa i oči. Naše slzy se na druhé lidi pochopitelně jen tak nepřenesou, ale rychle můžeme někoho nakazit, když si kýchneme nebo zakašleme. Když mezi námi a jiným člověkem není žádná fyzická bariéra, klidně můžeme covid chytit od někoho, kdo ani neví, že je nakažený," uvedl za tým výzkumníků imunolog Gustavo Acosta.

Podle Univerzity Johnse Hopkinse jsou čichové buňky jednou z nejčastějších cest, kudy se koronavirus rozšiřuje dál. Proto je zakrývání nosu tak důležité.

Světová zdravotnická organizace ovšem zdůrazňuje, že nejlepším způsobem, jak nákaze předejít, je používat ochranné pomůcky, které zahalují nos i ústa.

 

Právě se děje

teď

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 54 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy