Vědci vypluli na Dunaj, aby zachránili veletok

Pavel Baroch
17. 8. 2007 21:00
Z živé řeky by se mohl stát špinavý kanál
Loď na Dunaji
Loď na Dunaji | Foto: Pavel Baroch

Brno/Regensburg - Dunaj, druhá nejdelší řeka v Evropě, patří podle Světového fondu na ochranu přírody mezi deset nejohroženějších řek světa. Z německého Regensburgu teď vyrazila na třech lodích osmnáctičlenná vědecká expedice, která má pomoci zkázu Dunaje odvrátit. Na výzkumu se podílejí i čeští vědci.

Smyslem expedice Společný průzkum Dunaje je získat údaje o jakosti vody a jejím znečištění v celé řece včetně přítoků. Lodě urazí 2375 kilometrů, proplují deseti zeměmi a svou cestu ukončí až koncem září v deltě Dunaje v Rumunsku. Jde o největší "vodní" expedici na světě v tomto roce.

"Znečištění vody je hlavním problémem v povodí Dunaje. Vlády zemí v tomto povodí musí udělat závažná rozhodnutí o tom, která opatření provedou, aby bylo sníženo znečištění a zlepšil se ekologický stav vod," uvádí se v oficiálním dokumentu vědecké výpravy, kterou koordinuje sekretariát Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje.

Aby mohly vlády učinit správná rozhodnutí, potřebují k tomu přesné informace. A ty by jim měli poskytnout právě experti.

Výletní plavba v Bratislavě
Výletní plavba v Bratislavě | Foto: Pavel Baroch

Dunaj je evropským mementem

Světový fond na ochranu přírody nedávno Dunaj označil za evropské memento špatné říční politiky. Řeku ničí škodliviny z průmyslových podniků, polí i měst či výstavba hrází - jako například přehrady Gabčíkovo nedaleko Bratislavy.

Podle OSN zmizelo v povodí Dunaje za posledních 150 let bezmála osmdesát procent všech mokřadů, které mají mimo jiné schopnost omezovat znečištění vod.

Světový fond na ochranu přírody - největší soukromá světová ekologická organizace - doplnil, že nenávratně je zásahy člověka poškozena také většina samotného toku. Plánované stavby nových kanálů podle fondu ohrožuje nejen přírodu, ale také zásobování milionů lidí pitnou vodou a rybami.

"Hrozí, že se z živého Dunaje stane kanál pro lodní dopravu," varoval zástupce fondu Andreas Beckmann. Fond naposledy varoval před plány rumunské vlády na rozvoj dunajské plavby.

V deltě Dunaje žije více než 140 ceslosvětově chráněných druhů ryb, plazů, ptáků a rostlin. Pokud se ovšem uskuteční rumunské představy o zlepšení plavebních podmínek prohloubením řečiště, mohou být tyto vzácné druhy podle fondu vyhubeny.

Jeseter malý, jedna z dunajských vzácností
Jeseter malý, jedna z dunajských vzácností | Foto: Archiv

I Česko má svůj díl viny

Na znečišťování Dunaje se podílí i Česko. Do evropského veletoku totiž tečou škodliviny řekou Moravou.

"Na Moravě jsou stále silně znečištěné některé řeky, například Trkmanka, Litava, Daníž či Olšava, které patří právě do povodí Dunaje," poznamenal Milan Havelka z ekologického sdružení Arnika, koordinátor každoročních Mezinárodních dnů Dunaje.

Ročenka jakosti povrchových vod, kterou nedávno vydalo Povodí Moravy, označuje za nejproblematičtější látky ve vodě fosfor, zinek a rtuť.

Podle zástupců Arniky zhoršují kvalitu vod v povodí Moravy rovněž pesticidy, které používají zemědělci.  Hodnoty některých pesticidů, které mohou narušovat hormonální systém živočichů a lidí, přitom překračují stanovené normy po celé střední a jižní Moravě

Vědci už po Dunaji jednou pluli

První expedice Společný průzkum Dunaje se uskutečnila před šesti lety. Mezi pozitivní zjištění tehdy patřilo, že v Dunaji stále žije velké množství vzácných druhů, třeba jeseteři.

Větší Evropská unie znamená i více lodí na Dunaji
Větší Evropská unie znamená i více lodí na Dunaji | Foto: Water in law

"Negativním stránkou bylo objevení znepokojivého množství organického a mikrobiologického znečištění, dále znečištění těžkými kovy, ropnými látkami z lodí, pesticidy a dalšími chemikáliemi," píše se v oficiálním dokumentu expedice, která by měla přinést další poznatky o výskytu škodlivých látek ve vodě, sedimentech i rybách.

V expedici je i Hana Hudcová z pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM v Brně. Její kolegové pak pracují na suchu.

Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje před časem konstatovala, že se znečišťování řeky podařilo v posledních letech snížit, například výstavbou a modernizací čistíren odpadních vod. Obava však přetrvává z toho, co s řekou udělá očekávaný ekonomický růst v balkánských zemích, čerstvých členech Evropské unie.

"S rozšířením unie se bude Dunaj více využívat jako dopravní cesta," varoval Ulrich Eichelmann z rakouské pobočky Fondu na ochranu přírody. To může vyvolat další odlesňování krajiny, ztrátu živočišných a rostlinných druhů či zvýšení hrozby záplav.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy