Vědci vypluli na Dunaj, aby zachránili veletok

Pavel Baroch
17. 8. 2007 21:00
Z živé řeky by se mohl stát špinavý kanál
Loď na Dunaji
Loď na Dunaji | Foto: Pavel Baroch

Brno/Regensburg - Dunaj, druhá nejdelší řeka v Evropě, patří podle Světového fondu na ochranu přírody mezi deset nejohroženějších řek světa. Z německého Regensburgu teď vyrazila na třech lodích osmnáctičlenná vědecká expedice, která má pomoci zkázu Dunaje odvrátit. Na výzkumu se podílejí i čeští vědci.

Smyslem expedice Společný průzkum Dunaje je získat údaje o jakosti vody a jejím znečištění v celé řece včetně přítoků. Lodě urazí 2375 kilometrů, proplují deseti zeměmi a svou cestu ukončí až koncem září v deltě Dunaje v Rumunsku. Jde o největší "vodní" expedici na světě v tomto roce.

"Znečištění vody je hlavním problémem v povodí Dunaje. Vlády zemí v tomto povodí musí udělat závažná rozhodnutí o tom, která opatření provedou, aby bylo sníženo znečištění a zlepšil se ekologický stav vod," uvádí se v oficiálním dokumentu vědecké výpravy, kterou koordinuje sekretariát Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje.

Aby mohly vlády učinit správná rozhodnutí, potřebují k tomu přesné informace. A ty by jim měli poskytnout právě experti.

Výletní plavba v Bratislavě
Výletní plavba v Bratislavě | Foto: Pavel Baroch

Dunaj je evropským mementem

Světový fond na ochranu přírody nedávno Dunaj označil za evropské memento špatné říční politiky. Řeku ničí škodliviny z průmyslových podniků, polí i měst či výstavba hrází - jako například přehrady Gabčíkovo nedaleko Bratislavy.

Podle OSN zmizelo v povodí Dunaje za posledních 150 let bezmála osmdesát procent všech mokřadů, které mají mimo jiné schopnost omezovat znečištění vod.

Světový fond na ochranu přírody - největší soukromá světová ekologická organizace - doplnil, že nenávratně je zásahy člověka poškozena také většina samotného toku. Plánované stavby nových kanálů podle fondu ohrožuje nejen přírodu, ale také zásobování milionů lidí pitnou vodou a rybami.

"Hrozí, že se z živého Dunaje stane kanál pro lodní dopravu," varoval zástupce fondu Andreas Beckmann. Fond naposledy varoval před plány rumunské vlády na rozvoj dunajské plavby.

V deltě Dunaje žije více než 140 ceslosvětově chráněných druhů ryb, plazů, ptáků a rostlin. Pokud se ovšem uskuteční rumunské představy o zlepšení plavebních podmínek prohloubením řečiště, mohou být tyto vzácné druhy podle fondu vyhubeny.

Jeseter malý, jedna z dunajských vzácností
Jeseter malý, jedna z dunajských vzácností | Foto: Archiv

I Česko má svůj díl viny

Na znečišťování Dunaje se podílí i Česko. Do evropského veletoku totiž tečou škodliviny řekou Moravou.

"Na Moravě jsou stále silně znečištěné některé řeky, například Trkmanka, Litava, Daníž či Olšava, které patří právě do povodí Dunaje," poznamenal Milan Havelka z ekologického sdružení Arnika, koordinátor každoročních Mezinárodních dnů Dunaje.

Ročenka jakosti povrchových vod, kterou nedávno vydalo Povodí Moravy, označuje za nejproblematičtější látky ve vodě fosfor, zinek a rtuť.

Podle zástupců Arniky zhoršují kvalitu vod v povodí Moravy rovněž pesticidy, které používají zemědělci.  Hodnoty některých pesticidů, které mohou narušovat hormonální systém živočichů a lidí, přitom překračují stanovené normy po celé střední a jižní Moravě

Vědci už po Dunaji jednou pluli

První expedice Společný průzkum Dunaje se uskutečnila před šesti lety. Mezi pozitivní zjištění tehdy patřilo, že v Dunaji stále žije velké množství vzácných druhů, třeba jeseteři.

Větší Evropská unie znamená i více lodí na Dunaji
Větší Evropská unie znamená i více lodí na Dunaji | Foto: Water in law

"Negativním stránkou bylo objevení znepokojivého množství organického a mikrobiologického znečištění, dále znečištění těžkými kovy, ropnými látkami z lodí, pesticidy a dalšími chemikáliemi," píše se v oficiálním dokumentu expedice, která by měla přinést další poznatky o výskytu škodlivých látek ve vodě, sedimentech i rybách.

V expedici je i Hana Hudcová z pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM v Brně. Její kolegové pak pracují na suchu.

Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje před časem konstatovala, že se znečišťování řeky podařilo v posledních letech snížit, například výstavbou a modernizací čistíren odpadních vod. Obava však přetrvává z toho, co s řekou udělá očekávaný ekonomický růst v balkánských zemích, čerstvých členech Evropské unie.

"S rozšířením unie se bude Dunaj více využívat jako dopravní cesta," varoval Ulrich Eichelmann z rakouské pobočky Fondu na ochranu přírody. To může vyvolat další odlesňování krajiny, ztrátu živočišných a rostlinných druhů či zvýšení hrozby záplav.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy