Brno/Regensburg - Dunaj, druhá nejdelší řeka v Evropě, patří podle Světového fondu na ochranu přírody mezi deset nejohroženějších řek světa. Z německého Regensburgu teď vyrazila na třech lodích osmnáctičlenná vědecká expedice, která má pomoci zkázu Dunaje odvrátit. Na výzkumu se podílejí i čeští vědci.
Smyslem expedice Společný průzkum Dunaje je získat údaje o jakosti vody a jejím znečištění v celé řece včetně přítoků. Lodě urazí 2375 kilometrů, proplují deseti zeměmi a svou cestu ukončí až koncem září v deltě Dunaje v Rumunsku. Jde o největší "vodní" expedici na světě v tomto roce.
"Znečištění vody je hlavním problémem v povodí Dunaje. Vlády zemí v tomto povodí musí udělat závažná rozhodnutí o tom, která opatření provedou, aby bylo sníženo znečištění a zlepšil se ekologický stav vod," uvádí se v oficiálním dokumentu vědecké výpravy, kterou koordinuje sekretariát Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje.
Aby mohly vlády učinit správná rozhodnutí, potřebují k tomu přesné informace. A ty by jim měli poskytnout právě experti.
Dunaj je evropským mementem
Světový fond na ochranu přírody nedávno Dunaj označil za evropské memento špatné říční politiky. Řeku ničí škodliviny z průmyslových podniků, polí i měst či výstavba hrází - jako například přehrady Gabčíkovo nedaleko Bratislavy.
Podle OSN zmizelo v povodí Dunaje za posledních 150 let bezmála osmdesát procent všech mokřadů, které mají mimo jiné schopnost omezovat znečištění vod.
Světový fond na ochranu přírody - největší soukromá světová ekologická organizace - doplnil, že nenávratně je zásahy člověka poškozena také většina samotného toku. Plánované stavby nových kanálů podle fondu ohrožuje nejen přírodu, ale také zásobování milionů lidí pitnou vodou a rybami.
"Hrozí, že se z živého Dunaje stane kanál pro lodní dopravu," varoval zástupce fondu Andreas Beckmann. Fond naposledy varoval před plány rumunské vlády na rozvoj dunajské plavby.
V deltě Dunaje žije více než 140 ceslosvětově chráněných druhů ryb, plazů, ptáků a rostlin. Pokud se ovšem uskuteční rumunské představy o zlepšení plavebních podmínek prohloubením řečiště, mohou být tyto vzácné druhy podle fondu vyhubeny.
I Česko má svůj díl viny
Na znečišťování Dunaje se podílí i Česko. Do evropského veletoku totiž tečou škodliviny řekou Moravou.
"Na Moravě jsou stále silně znečištěné některé řeky, například Trkmanka, Litava, Daníž či Olšava, které patří právě do povodí Dunaje," poznamenal Milan Havelka z ekologického sdružení Arnika, koordinátor každoročních Mezinárodních dnů Dunaje.
Ročenka jakosti povrchových vod, kterou nedávno vydalo Povodí Moravy, označuje za nejproblematičtější látky ve vodě fosfor, zinek a rtuť.
Podle zástupců Arniky zhoršují kvalitu vod v povodí Moravy rovněž pesticidy, které používají zemědělci. Hodnoty některých pesticidů, které mohou narušovat hormonální systém živočichů a lidí, přitom překračují stanovené normy po celé střední a jižní Moravě
Vědci už po Dunaji jednou pluli
První expedice Společný průzkum Dunaje se uskutečnila před šesti lety. Mezi pozitivní zjištění tehdy patřilo, že v Dunaji stále žije velké množství vzácných druhů, třeba jeseteři.
"Negativním stránkou bylo objevení znepokojivého množství organického a mikrobiologického znečištění, dále znečištění těžkými kovy, ropnými látkami z lodí, pesticidy a dalšími chemikáliemi," píše se v oficiálním dokumentu expedice, která by měla přinést další poznatky o výskytu škodlivých látek ve vodě, sedimentech i rybách.
V expedici je i Hana Hudcová z pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM v Brně. Její kolegové pak pracují na suchu.
Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje před časem konstatovala, že se znečišťování řeky podařilo v posledních letech snížit, například výstavbou a modernizací čistíren odpadních vod. Obava však přetrvává z toho, co s řekou udělá očekávaný ekonomický růst v balkánských zemích, čerstvých členech Evropské unie.
"S rozšířením unie se bude Dunaj více využívat jako dopravní cesta," varoval Ulrich Eichelmann z rakouské pobočky Fondu na ochranu přírody. To může vyvolat další odlesňování krajiny, ztrátu živočišných a rostlinných druhů či zvýšení hrozby záplav.