Vědci vynalezli trenýrky, které se nemusí prát

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 3. 2009 16:40
Tokio - Pokud si neradi měníte spodní prádlo, nevěšte hlavu. Japonští textilní odborníci pro vás mají řešení - bezzápachové spodní prádlo, které v současnosti testuje první japonský astronaut Koichi Wakata.

"Můžete ho mít na sobě klidně i týden," řekl Koji Yanagawa z Japonského úřadu pro výzkum vesmíru.

Spodní prádlo jménem J-ware, které vymyslel textilní expert Yoshiko Taya, údajně zabíjí bakterie, absorbuje vodu, tepelně izoluje tělo a rychle schne.

Je také ohnivzdorné a antistatické. A podle agentury Reuters navíc i pohodlné a elegantní.

Prošly testem. Budou se vyrábět?

Svůj první let do kosmu má J-ware už za sebou. Vyzkoušel ho japonský kosmonaut Takao Doi už před rokem. I po namáhavém tréninku údajně zůstalo Japoncovo prádlo na rozdíl od prádla jeho kolegů suché.

J-ware rovněž šetří místo. Na palubě kosmické lodi není nikdy dost místa, zvláště ne pro spodní prádlo na každý den.

Japonský vesmírný úřad se chystá speciální prádlo nabídnout svým americkým kolegům z NASA a počítá se i s komerčním využitím savých spodek.

"Nikdo si zatím nestěžoval, myslím, že to funguje," prohlásil kosmonaut Koichi Wakata, který má prádlo na sobě již týden.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při teroristickém útoku v Burkina Fasu bylo zabito 36 civilistů

Nejméně 36 civilistů bylo v pondělí zavražděno na severu Burkina Fasa při útocích ve dvou vesnicích. Podle agentur Reuters a AFP to dnes oznámila vláda tohoto afrického státu, která událost označila za terorismus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy